واکسن مننژیت و هپاتیت گران شد

۳۰م دیماه ،

قیمت واکسن مننژیت و هپاتیت گران شد و این در حالیست که به زائران عتبات عالیات نیز واکسن آنفلوآنزا و مننژیت تزریق نمی‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ قیمت واکسن مننژیت که چندی قبل ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود از تاریخ اول بهمن به مبلغ ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است و همچنین قیمت واکسن هپاتیت نیز که قبلاً ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود به قیمت ۴ هزار تومان افزایش یافته است که مراکز واکسیناسیون جمعیت هلال احمر استان تهران از ساعت ۸ صبح الی ۱۴:۳۰ این واکسن‌ها را به زائران ارائه می‌کنند.

در مراجعه به یکی از شعب جمعیت هلال احمر در سطح شهر تهران که متولی واکسیناسیون زائران و حجاج است مسئول این شعب با اشاره به اینکه به سبب افزایش قیمت از طرف شرکت تولید کننده که یک شرکت فرانسوی است مجبور شدیم از تاریخ اول بهمن قیمت واکسن مننژیت را ۱۶ هزار و  ۵۰۰ تومان به ۲۰ هزار تومان افزایش دهیم.

وی با اشاره به مشکلات تحریم‌های ارزی و حتی دارویی کشورمان که برخلاف گفته‌های غربیان حتی کشورمان را از نظر دارویی و و واکسن تحت فشار قرار داده‌اند، می‌گوید: این در حالی است که قیمت واقعی این واکسن‌های مننژیت با هزینه حمل و نقل و موارد دیگر به ۲۵ هزار تومان می‌رسد که هلال احمر از درآمدهای خود به این واکسن‌ها سوبسید می‌دهد.

زائران عتبات محروم از واکسینه شدن

همچنین با بررسی‌های مربوطه متوجه می‌شوی که واکسن مننژیت و آنفلوآنزا نیز چندین ماه است که به زائران عتبات عالیات ارائه نمی‌شود در حالیکه تا قبل از فشار غرب بر حوزه دارو و واکسن تمام زائران عتبات عالیات (عراق و سوریه) با مراجعه به شعب هلال احمر این واکسن‌ها را تزریق می‌کردند.

یکی از مسئولان هلال احمر با بیان اینکه در حال حاضر فقط به حجاج واکسن مننژیت تزریق می‌شود، ادامه می‌دهد: تا قبل از فشار غرب تمام یخچال‌های ما پر از واکسن‌های مننژیت و آنفوآنزا بود ولی در حال حاضر برخلاف قبل که با خاور واکسن به شعبه می‌آوردیم باید با یک خودرو سواری در حدود یک هزار تا ۲۰ هزار واکسن به صورت روزانه به شعب انتقال دهیم.

در این زمینه یکی از مسئولان هلال احمر در توضیح عدم تزریق واکسن مننژیت و آنفلوآنزا به زائران عتبات عالیات بیان داشت که به ما طی نامه‌ای عنوان کرده‌اند که دیگر به زائران عتبات عالیات واکسن مننژیت و آنفلوآنزا تزریق نکنیم.

مننژیت یک بیماری باکتریایی حاد می‌باشد که با تب، سردرد، تهوع و استفراغ، انقباض عضلات گردن و بثورات جلدی همراه است و در این زمینه تزریق واکسن مننژیت حداقل ۱۰ روز قبل از مسافرت به کشور عربستان سعودی علی الخصوص در هنگام سفر حج  و عمره ضروری است.

زائران باید به یکی از شعب جمعیت هلال احمر در سراسر کشور مراجعه و نسبت به تلقیح واکسن مننژیت اقدام و کارت زرد رنگ آن را در هنگام سفر به همراه داشته باشند.

همچنین در این زمینه ناصر ریاحی، ریس اتحادیه واردکنندگان دارو دربارهٔ افزایش قیمت واکسن مننژیت و همچنین کمیاب شدن ناگهانی آن در کشور عنوان کرده است: در بازار دارویی کشور ۲ نوع واکسن مننژیت وجود دارد. یکی از آن‌ها با ورژن ساده‌تر و با قیمت مناسب در بازار وجود دارد و شرکت جهان‌ … که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های وارد کننده است و در زمینه واردات محصولات مهم دارویی و تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند وظیفه ورود این نوع واکسن را برعهده دارد و نوع دیگر این واکسن که در بازار دارویی کشور وجود دارد به سبب لوکس بودن و روش ساخت آن، که از تکنولوژی بر‌تر روز بهره گرفته، گران‌تر و با تعداد محدودی در کشور فروخته می‌شود.

منبع: تسنیم


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ