واکنش اخوان المسلمین به نتایج آرا در لیبی

 کمیساریای عالی انتخابات لیبی نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات در استان های مختلف این کشور را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج اولیه و رسمی نخستین انتخابات پارلمانی لیبی پس از سقوط رژیم دیکتاتوری معمر قذافی اعلام شد. این انتخابات روز شنبه برای انتخاب ۲۰۰ عضو پارلمان در سرتاسر لیبی برگزار شد.

بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند که حدود ۸۰ درصد از تعداد کل رای دهندگان ورد نظر رای دهندگان را تشکیل می دادند.

بنا بر اعلام الجزیره، شمارش آراء در استان های مصراته، ازلیتن و جنزرو حاکی از آن است که احزاب لیبرال در انتخابات پیشرو هستند.

حزب عدالت و سازندگی اسلامی نیز به جز استان مصراته پس از احزاب لیبرال در مرتبه دوم قرار دارد. “نوری العبار” رئیس کمیساریای عالی انتخابات لیبی در این رابطه اظهار داشت که حزب اتحاد برای وطن نیز در استان مصراته بر اساس فهرست ها در صدر قرار دارد.

حزب اتحاد برای وطن که یک حزب ملی محسوب می شود ۲۰ هزار و ۶۹۶ رای، حزب عدالت و سازندگی اسلامی ۱۷ هزار و ۱۶۵ رای و حزب جبهه ملی ۱۱ هزار و ۵۳۷ رای و حزب اتحاد گروه های ملی ۶ هزار و ۵۶۱ رای کسب کرده اند.

در لیست انفرادی نیز “عمر محمد علی اعتیقه” با ۱۲ هزار و ۹۹۷ رای در مکان نخست و “عمر محمد علی ابولیقه” با ۶ هزار و ۹۸۴ رای در مرتبه دوم قرار دارد.

نتایج اولیه در استان ازلیتن و شمارش ۸۴ درصد آراء انتخاباتی نشان می دهد حزب اتحاد گروه های ملی به رهبری “محمود جبریل” بر اساس فهرست های انتخاباتی ۱۹ هزار و ۲۷۳ رای کسب کرده است و حزب عدالت و سازندگی اسلامی با ۵ هزار و ۶۲۶ رای در رتبه دوم قرار دارد.

در استان جنزرو نیز شمارش ۸۹ درصد آراء بیانگر این است که حزب اتحاد گروه های ملی ۲۶ هزار و ۷۹۸ رای و حزب عدالت و سازندگی اسلامی ۲ هزار و ۴۲۳ رای کسب کرده است.

این در حالی است که نتایج انتخابات در شهر طرابلس پایتخت لیبی و همچنین شهر بنغازی هنوز اعلام نشده است.

تمامی این آمار جزء نتایج اولیه محسوب می شود و تا زمانی که ظرف ۲ هفته شکایت های انتخاباتی بررسی نشود نتایج نهایی و رسمی انتخابات پارلمانی لیبی اعلام نخواهد شد.

نتایج نهایی و غیر رسمی انتخابات روز پنجشنبه یا جمعه اعلام خواهد شد و تمامی احزاب اسلامی و اتحاد گروه های ملی اعلام کرده اند نتایج انتخابات را هر چه که باشد خواهند پذیرفت.

در همین راستا “هشام الکریکشی” یکی از رهبران اخوان المسلمین لیبی در واکنش به نتایج اولیه انتخابات و پیروزی لیبرال ها در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن اظهار داشت: نتیجه انتخابات غافلگیر کننده بود.

وی با بیان این مطلب افزود: من انتظار نداشتم حزب محمود جبریل بر آراء انتخاباتی غلبه پیدا کند. نتایج این انتخابات دیدگاه و درک و شعور ملت لیبی را برایمان آشکار کرد که این امر اقتضا می کند استراتژی خود را تغییر دهیم.

۵۱۵۱
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.