واکنش هاشمی رفسنجانی به نتایج مذاکرات هسته ای:اهل تعامل نیستند/ همدلی داخلی را بیشتر کنیم

خبرگزاری آریا-رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار و پاسخ به سوالات جمعی از فضلا و طلاب حوزه علمیه قم با تبریک مجدد مبعث رسول گرامی اسلام (ص)، این عید بزرگ را روز اتصال و ارتباط مجدد آسمان و زمین پس از قرن‌ها خالی بودن زمین از نبی و ادیان تحریف‌شده خواند و گفت: اگرچه قرآن، این معجزه الهی پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام محجور شد اما جاری شدن اسلام در ممالک اطراف حجاز طی چند قرن تمدنی را بنیان نهاد که به لحاظ پیشرفت علمی مبنای تمدن امروز قرار گرفت.

به گزارش آریا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حلقه اتصال خلقت انسان و شروع اسلام را تاکید خداوند تبارک و تعالی بر فضیلت قلم و دانش و استدلال خداوند برای سجده ملائکه در مقابل آدم به دانش ابوالبشر خواند و تصریح کرد: تاکید اسلام بر تحصیل دانش و علم باعث شد که اسلام و علوم اسلامی به سرعت در جهان آن روز گسترش یابد و الگوی موفقی برای سایر ملل قرار گیرد.

وی ادامه داد: انتظار ما از انقلاب اسلامی بازگشت به اسلام خالص و ناب و آن گوهری بود که حضرت امام راحل از آن می‌فهمیدند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی، به دوران سخت استقرار و تثبیت انقلاب اسلامی و ایجاد ساختار مناسب نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: ساختار نظام بر اساس اعتقادات دینی و مکتب اهل بیت و قابل دفاع است اما آن چیزی که قابل دفاع نیست عملکردهای سلیقه‌ای، باندی و گروهی است که به نام اسلام و انقلاب اسلامی به مردم و جوانان ارائه می‌شود.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: اگر کار مخلصانه و برای خدا نباشد، عدالت در حرف باقی می‌ماند و در عمل، بی‌عدالتی ترویج می‌شود.

وی در ادامه به دوران سخت اما موفق جنگ و پس از آن اشاره و خاطرنشان کرد: پس از جنگ تلاش شد که با وجود کمبود منابع ریالی و ارزی، زیربناها و اقتصاد کشور ساخته و احیا شود و تولید و اشتغال قابل قبولی برای جامعه فراهم شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ماهیت انقلاب اسلامی را فرهنگی و دینی خواند و الگوی اخلاقی و فرهنگی قرار گرفتن نظام اسلامی را از رسالت‌های انقلاب دانست و یادآور شد: روا نیست امروز پس از گذشت سه دهه از زحمات و خون دل خوردن مردم و خدمتگزاران کشور، فضایلی چون، اخلاص، صداقت و عدالت جای خود را به ریاکاری و خودنمایی، دروغ، غیبت و تهمت و بی‌عدالتی بدهد.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوالی دیگر، به اوضاع اقتصادی کشور اشاره کرد و با یادآوری استعدادهای بی‌نظیر جمهوری اسلامی ایران به لحاظ منابع مادی و مالی، جغرافیایی و انسانی، نتیجه توزیع نقدینگی بی‌ضابطه و زیاد را تورم بی‌حد دانست و گفت: اگرچه گرانی و تورم
کنون یکی از معضلات اساسی اقتصاد است اما مهمتر و بنیادی‌تر از آن تضعیف و تخریب ساختار اقتصاد سالم و پویا و نیز تولید و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کشور است.

وی روحانیت و علما و مدیران کشور را دو سرمایه اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با تاکید بر لزوم حفظ جایگاه و حرمت این دو در میان مردم و مسئولان تصریح کرد: بی‌اعتبار کردن علما و روحانیون و همچنین مدیران و دلسوزان کشور، هیچ‌گونه افتخاری ندارد و تنها تضعیف اعتماد مردم نسبت به آنان را در پی دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به سوالی در مورد دلیل آنچه که “سکوت و صبوری وی در برابر برخی هجمه‌ها و تخریب‌های رسانه‌ای” خوانده می‌شد، گفت: رسانه‌هایی که این‌گونه بداخلاقی‌ها و تهمت و افتراها را هر روز اشاعه می‌دهند و مراکزی که آنها را هدایت می‌کنند، به هیچ یک از اصول اخلاقی و اعتقادی پایبند نیستند و با احساس مصونیتی هم که دارند به جایی پاسخگو نیستند.

هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: در چنین فضای رسانه‌ای ناسالمی آیا پاسخگویی به جو اختلاف و دعوای بیشتر در جامعه دامن نمی‌زند؟

وی در ادامه به پرونده‌ هسته‌یی کشور و چند دور مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ اشاره و خاطرنشان کرد: این مذاکرات نشان داد که طرف‌‌های غربی اهل تعامل نیستند و صداقت ندارند و تنها زورگویی را مبنای کار خود قرار داده‌اند تا فرصت لازم را برای اهداف آینده به دست آورند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: در واقع آنان می‌خواهند پرونده زورگویی‌شان همچنان باز باشد و در سایه آن سیاست‌های استکباری خود را دنبال کنند.

هاشمی رفسنجانی راه درست مقابله با اهداف مستکبران را افزایش اتحاد و همدلی میان مردم و مسئولان و میان گروه‌ها و جریان‌های داخل نظام برشمرد و تصریح کرد: باید به گونه‌ای در داخل متحد شویم که دشمنان بیرونی نتوانند نسبت به منافع کشور و ملت ما طمع بورزند.

وی همچنین به اوضاع جهان اسلام و تحولات منطقه به خصوص مصر اشاره کرد و همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی را خنثی‌کننده توطئه دشمنان مغرض خواند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر می‌خواهیم اهدافمان را به خوبی در دنیا پیگیری کنیم، باید با جهان اسلام و سایر فرق و مذاهب اسلامی رابطه‌ای برادرانه و به دور از تعصب داشته باشیم.

هاشمی رفسنجانی، انقلاب مصر را از نتایج جهاد مردم این کشور بزرگ اسلامی و اتحاد در دوران مبارزه خواند و با تاکید بر لزوم هوشیاری مسلمانان اظهار کرد: سنت انقلاب‌ها و حکومت‌های پس از آن همواره در صورت حفظ اتحاد، پیروزی قاطع بوده است و امیدواریم اوضاع کنونی مصر و جریان‌های حاضر در این کشور به نفع مسلمانان و انقلابیون جهان اسلام باشد.

وی در پایان با تاکید بر لزوم اصلاح اشتباهات در کشور گفت: خداوند با انقلاب اسلامی و ایجاد نظام اسلامی حجتش را بر همه ما تمام کرد چرا که ۵۰ سال پیش هیچ کدام از ما حتی تصور ایجاد حکومت اسلامی بر اساس مکتب اهل بیت (ع) را نداشتیم اما خداوند بر ما لطف و منت نهاد و حکومت اسلامی را در اختیار ما قرار داد و امیدواریم بتوانیم از این امتحان الهی سربلند بیرون بیاییم.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این دیدار جمعی از حاضران دیدگاه‌ها و سوالات خود را پیرامون مسائل داخلی، بین‌المللی و وضعیت حوزه‌های علمیه مطرح کردند و خواستار ارائه دیدگاه از سوی هاشمی رفسنجانی شدند.


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ