واکنش کانون کارگردانان به پیش نویس اساسنامه ارائه شده هیات ساماندهی صنوف

سینماپرس-گروه سینما/ کانون کارگردانان و شورای عالی تهیه کنندگان سینما به پیش نویس اساسنامه تیپ صنوف که توسط هیات ساماندهی صنوف ارائه شده است ،واکنش نشان دادند.

به گزارش سینماپرس در بخشی از متن منتشر شده توسط این دو نهاد صنفی آمده است:آنچه به عنوان اساسنامه تیپ به اصناف ارایه گردیده و با تاکید رییس سازمان سینمایی مبنی بر حق تغییر در جزییات و نه شاکله آن برای اعضا، در واقع سند نابودی اصناف سینمای ایران است.

اصلی ترین مشکل این اساسنامه ایجاد ابهام و ایهام تعمدی در ماهیت این اساسنامه است. عبارت “انجمن فرهنگی صنف” در ابتدای این متن بدین معناست که صنف و به تبع آن سازوکار و مطالبات آن به ناکجا آبادی حواله شده است که تشکیل، نحوه عمل و پایگاه قانونی آن نه تنها روشن نیست بلکه عمدا به طاق نسیان سپرده شده است.

تبدیل اصناف به انجمن های فرهنگی، اعطای حق انحلال انجمن ها به مسوولین سینمایی هرگونه که خود صلاح بدانند، الزام به حضور نماینده سازمان سینمایی در مجامع عمومی این انجمن ها و تایید کلیه تصمیم گیری ها توسط این نماینده (و یا استفاده از حق وتو) و موارد بسیار دیگر، نشانگر آن است که طراحان این متن هدفی جز خالی کردن اصناف سینمایی از هویت واقعی خود نداشته اند.

این حرکت نه تنها خدمتی دلسوزانه برای اهالی سینمای ایران نیست، که مهر پایانی است بر فعالیت بیست ساله صنوف سینمایی.

انتهای پیام/ح.گ/

انتهای خبر / خبرگزاری سینمای ایران/ کد خبر ۳۵۴۲۶


خبرگزاری سینمای ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ