واگذاری سرخابی‌ها به خوان آخر رسید

۲۴م دیماه ،

استقلال و پرسپولیس آخر بهمن فرابورسی می‌شوند

معاون سازمان خصوصی سازی از برطرف شدن موانع واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و پذیرش آنها تا پایان بهمن در فرابورس خبر داد.

ممتازنیوز: ابوالقاسم شمس- معاون سازمان خصوصی سازی – از پذیرش سهام استقلال و پرسپولیس تا پایان بهمن خبر داد و گفت:مقدمات پذیرش سهام استقلال و پرسپولیس در فرابورس فراهم شده است و سهام این دو باشگاه ورزشی تا پایان بهمن در فرابورس پذیرش می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان خصوصی سازی وظیفه دارد طبق قانون سهام این دو باشگاه را واگذار کند،افزود: باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس جزو گروه ۲ واگذاری‌ها است که باید ۲۰ درصد از سهام آنها نزد دولت باقی مانده و ۸۰ درصد آن واگذار شود بر این اساس اقدامات واگذاری و قیمت‌گذاری آن در سال قبل آغاز شد.

وی یادآورشد:سال قبل قرار بود تنها برند و امتیاز ورزشی این دو باشگاه واگذار شده و دارایی و بدهی آن به دلیل ساختار مالی نامناسب و نداشتن دارایی و زیان انباشته آن به وزارت ورزش منتقل شود بر این اساس تنها حق امتیاز و برند باشگاه قیمت‌گذاری شد ولی به تصویب هیات واگذاری نرسید و مورد قبول این هیات واقع نشد.

وی ادامه داد: با آمدن وزیر ورزش قرار شد بررسی‌های بیشتری در خصوص اساسنامه و واگذاری این دو باشگاه ورزشی صورت گیرد به طوری که مقرر شد ابتدا صورت‌های مالی این دو شرکت از حالت عدم اظهار نظر حسابرس و مردود بودن خارج شود؛ بر این اساس حسابرس و بازرس قانونی نسبت به صورتهای مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۱ این دوباشگاه نظر مشروط دادند که گرچه مقبول نیست ولی نسبت به قبل بسیار بهتر شده است.

شمس در ادامه گفت:ضمن اینکه با همکاری وزارت ورزش، اقتصاد و سازمان خصوصی سازی پیشنهاد شد که به این دو شرکت دارایی واگذار شود به این ترتیب طرح واگذاری دو ورزشگاه به باشگاه های استقلال و پرسپولیس در جلسه هیات وزیران مطرح شد و به با موافقت تمام اعضا و شخص رئیس جمهوری مقرر شد تا ۲ مجموعه ورزشی به این دو باشگاه واگذار شود.

وی اضافه کرد: با ابلاغ مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۱۷ دی ماه ۹۱ قرار شد مجموعه ورزشی شهید درفشی پور به باشگاه پرسپولیس و مجموعه ورزشی مرغوبکار به باشگاه استقلال واگذار شود تا این دو باشگاه با استفاده از ظرفیت قانون بودجه ۹۱ و امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، سرمایه خود را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان افزایش دهند تا با استفاده از این دارایی بتوانند فرایند پذیرش در فرابورس را انجام دهند.

به گفته شمس با واگذاری ۲ مجموعه ورزشی به باشگاه استقلال و پرسپولیس ابتدا باید فرایند افزایش سرمایه این دو باشگاه انجام شود تا جمع حقوق صاحبان سهام آنها از منفی به مثبت تبدیل شود سپس اقدامات کارشناسی برای قیمت گذاری انجام شود تا این دو شرکت بتوانند در فرابورس پذیرفته شوند.

شمس در مورد نحوه قیمت گذاری و میزان واگذاری این دو باشگاه گفت: بعد از انجام اقدامات پذیرش، هیات واگذاری در مورد میزان عرضه، قیمت سهم و شرایط واگذاری استقلال و پرسپولیس تصمیم گیری می کند.

وی در مورد زمان پذیرش استقلال و پرسپولیس در فرابورس گفت:طبق برنامه قرار است تا پایان بهمن ماه فرایند پذیرش این دو شرکت در فرابورس طی شود بنابراین تلاش می شود تا با هماهنگی سازمان بورس و فرابورس و همچنین وزارت ورزش فرایند پذیرش استقلال و پرسپولیس در بهمن نهایی شود.

به گفته ی این مسئول سازمان خصوصی سازی، با انجام این اقدامات قطعا سهام استقلال و پرسپولیس قبل از پایان سال در فرابورس عرضه می شود.

بیش از ۲ سال است که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در لیست واگذاری های سازمان خصوصی سازی عنوان شده و مسئولان مختلف زمان های متعددی را برای این واگذاری اعلام می کنند تا جایی که حتی یک بار واگذاری سرخابی ها تا سطح قیمت گذاری پیش رفت و قیمت آنها از سوی سازمان خصوصی سازی اعلام شد اما مخالفت‌های متعدد از سوی مقامات مختلف این واگذاری را به تعویق انداخت.

در تیر ماه امسال نیز اساسنامه این دو باشگاه اصلاح شد اما ساختار زیان ده بودن آن همچنان پا برجاست که با واگذاری دو دارایی به این دو باشگاه و بهبود ساختار مالی باید دید آیا این بار طلسم واگذاری استقلال و پرسپولیس می شکند و فرابورس”سرخابی” می شود یا نه؟ 

ایسنا

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ