وجود لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی با برچسب اصلی/ وفور کالاهای سلامت محور قاچاق در بازار

اردیبهشت ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی نسبت به وجود لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی و قاچاق با برچسب شبنم (سازمان صنعت، معدن و تجارت)، در بازار مصرفی کشور اخطار داد.

حمید مقیمی در گفتگو با مهر اظهارداشت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییرات مدیریتی که در حوزه گمرک و سازمان غذا و دارو صورت گرفته است، بازار لوازم آرایشی و بهداشتی نیز از التهاب چند ماهه قبل فاصله گرفته و به یک آرامش نسبی رسیده است که انتظار می رود با برنامه های ۱۰۰ روز دولت، این وضعیت در ماهها آینده نیز بهتر شود.

وی در عین حال به مشکلات ترخیص کالا از گمرکات کشور اشاره کرد و افزود: متاسفانه هنوز شاهد بوروکراسی اداری در مسیر ترخیص کالاها هستیم و این مسئله علاوه بر اینکه بازار داخلی را با کمبود عرضه مواجه می سازد، سبب می گردد که هزینه تمام شده کالا بالا برود و قیمتها گران شود.

مقیمی با تاکید بر اینکه منتظر استقرار مدیران تازه در گمرک و سازمان غذا و دارو هستیم، تصریح کرد: روند ترخیص کالاهای بهداشتی و آرایشی از گمرکات هنوز با تاخیر انجام می گردد که این وضعیت سبب عرضه کالاهای قاچاق در بازار داخلی می گردد.

دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی و آرایشی در ادامه به وجود کالاهای سلامت محور با برچسب اصلی در سطح عرضه اشاره کرد و افزود: متاسفانه موازی کاری در الصاق برچسب شبنم و اصالت، سبب شده که شاهد عرضه کالاهای تقلبی و قاچاق با برچسب شبنم باشیم.

وی با تاکید بر اینکه برچسب اصالت سازمان غذا و دارو مورد تایید ماست و آن را قبول داریم، گفت: روند عجولانه استفاده از برچسب شبنم برای کالاهای سلامت محور، سبب شده تا شاهد کالاهای قاچاق و تقلبی در سطح عرضه باشیم.

مقیمی با عنوان این مطلب که برچسب شبنم نیز به فروش می رسد، افزود: استفاده همزمان از برچسب شبنم و اصالت، سبب سردرگمی مصرف کننده شده است.

وی با اعلام اینکه کالاهای سلامت محور قاچاق و تقلبی در سطح عرضه بسیار بسیار قابل رصد نیست، گفت: در حال حاضر بیشترین مشکل واردکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی، در استفاده از برچسب شبنم است. چون برچسب اصالت که سازمان غذا و دارو آن را می دهد، مورد تایید ماست و هیچ مشکلی برای استفاده از آن نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی و آرایشی با عنوان این مطلب از اردیبهشت ماه امسال به ما اعلام کرده اند که برچسب شبنم نباید باشد، تاکید کرد: متاسفانه به رغم اینکه گفته اند که نباید از برچسب شبنم بر روی کالاهای سلامت محور استفاده کنیم، اما همچنان شاهد سلیقه ای عمل کردن دستگاهها هستیم.

مقیمی با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد محصولات آرایشی وارداتی از کشورهای اروپایی اصل می باشند، افزود: واردات کالاهای با کیفیت و استاندارد روز دنیا، سبب می گردد که تولید کننده نیز راغب شود با این کالاها رقابت کند اما وقتی کالاهای تقلبی و بی کیفیت چینی وارد می کنیم، قطعا تولید کننده نیز انگیزه ای برای رقابت نخواهد داشت چون قیمت کالاهای تقلبی و بی کیفیت به مراتب پایین تر از محصولات داخلی است و همین مسئله سبب از بین رفتن انگیزه تولید کننده و استفاه محصولات بی کیفیت می گردد که می تواند سلامت مصرف کنندگان را نیز تهدید کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *