ورود تمام استان‌ها به حوزه مبارزه با قاچاق لوازم‌یدکی خودرو

معاون صنایع عمومی وزارت صمت در ششمین نشست ستاد «مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی» با اعلام ورود تمامی استان‌ها به حوزه مبارزه با قاچاق لوازم‌یدکی خودرو، گفت: تاکنون تنها چهار استان به‌عنوان پایلوت اقدامات خود را آغاز کرده بودند.

ورود تمام استان‌ها به حوزه مبارزه با قاچاق لوازم‌یدکی خودرو

به گزارش ممتاز نیوز، محمدمهدی برادران اظهار کرد: تاکنون ۳۸ هزار و ۸۷۰ شناسه قطعات خودرو صادرشده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت با تأکید بر این‌که مبارزه با قاچاق کالا و کالاهای تقلبی و جعلی مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست و مدیران کل صمت استانی باید در این حوزه کار را با جدیت دنبال کنند، گفت: لوازم‌یدکی تقلبی و جعلی به علت رعایت نشدن استانداردهای لازم با سلامتی و جان مردم بازی می‌کند.

ضرورت دریافت سریع کد نقش در سامانه جامع تجارت

برادران با تأکید بر ضرورت تسریع تولیدکنندگان برای دریافت کد نقش در سامانه جامع تجارت، اظهار کرد: در این حوزه اطلاع‌رسانی‌های لازم در حال انجام است و پس از اطلاع‌رسانی‌ها، کالاهایی که کد نقش دریافت نکرده باشند، مشمول کالای قاچاق خواهند شد.

تأکید بر امحای کالای تقلبی و جعلی کشف‌شده

وی بر امحای کالای تقلبی و جعلی کشف‌شده تأکید کرد و تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز به‌ صراحت تأکید داشته‌اند که این‌گونه کالاها دوباره نباید به بازار برگردند.

دو راهکار در حوزه مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی

معاون صنایع عمومی وزارت صمت در ادامه به دو راهکار در حوزه مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی اشاره کرد و افزود: شفاف‌سازی در بازار یک راهکار است و راهکار دیگر این است که هزینه کار قاچاق را با اقدامات نظارتی، امنیتی و قضایی بالا ببریم.

ورود تمامی استان‌ها به حوزه مبارزه با قاچاق لوازم‌یدکی خودرو

برادران همچنین در پایان این نشست در جمع خبرنگاران، ادامه داد: از امروز تمامی استان‌ها وارد حوزه اجرای مبارزه با قاچاق لوازم‌یدکی خودرو شده‌اند؛ تاکنون تنها چهار استان به‌عنوان پایلوت اقدامات خود را آغاز کرده بودند.

دفاتر تخصصی استان‌ها در حوزه کالاهای غیراستاندارد

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت صمت با اشاره به ابلاغیه دادستان کل کشور در حوزه مبارزه با کالاهای قاچاق، جعلی و غیراستاندارد، تصریح کرد: در تمام ادارات کل صمت استان‌ها دفاتر تخصصی در حوزه کالاهای غیراستاندارد شکل‌گرفته است. همچنین وزیر صمت در ابلاغی از تمام استانداران خواست تا جلساتی در استان‌ها برای مقابله با قاچاق قطعات یدکی خودرو با ریاست استانداران و دبیری مدیران کل صمت استانی تشکیل شود.

کشف ۵۶ هزار قطعه انواع لوازم‌یدکی قاچاق

سرهنگ جلال امینی، رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا نیز پس از پایان نشست در جمع خبرنگاران از کشف ۵۶ هزار قطعه انواع لوازم‌یدکی قاچاق در سراسر کشور خبر داد. همچنین در فروردین‌ماه امسال، ۱۱۹ فقره پرونده تخلف تشکیل شد که افزایش ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه قبل داشته است.

وی از دستگیری ۱۱۱ متهم در این خصوص خبر داد و گفت: انواع قطعات کشف‌شده شامل دیفرانسیل، گیربکس، تسمه تایم، تسمه دینام، لنت ترمز و… بوده است و فراوانی کشفیات در استان‌های اصفهان، البرز، بوشهر، زنجان، کردستان، مرکزی و یزد بوده است. برابر قانون تمامی کالاهای قاچاق کشف‌شده تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی شده است.

اجازه ورود دوباره کالاهای غیراستاندارد به بازار را نمی‌دهیم

عبدالمجید اجتهادی، مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی نیز در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: این سازمان به‌طور حتم و تحت هیچ شرایطی اجازه ورود دوباره به بازار و یا بازصادرات کالاهای لوازم‌یدکی خودرو و سایر کالای غیراستاندارد را نمی‌دهد. با تصویب و لازم الاجراء شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا از ۱۰ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱، زمینه انهدام کالاهای جعلی، تقلبی و غیراستاندارد به‌طور کامل فراهم‌شده و این اقدام انجام خواهد شد.

گفتنی است، ششمین جلسه از سلسله نشست‌های ستاد «مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی» وزارت صمت امروز با حضور معاون صنایع عمومی وزیر صمت، مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رئیس سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نظارتی… برگزار شد.

پنج جلسه پیشین این سلسله نشست‌ها نیز با همراهی نهادهای مختلف ازجمله قوه قضائیه، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان ملی استاندارد، گمرک، سپاه و… برگزارشده بود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ