وزرای امور خارجه ایتالیا و سوییس با حمله به سوریه مخالفت کردند

آذر ۱۴۰۰

وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با ۱۰ تن از همتایان خود، دربارهٔ تحولات اخیر در سوریه گفت‌وگو و رایزنی کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، عصر امروز (چهارشنبه)در تماسهای تلفنی جداگانه با ۱۰ تن از همتایان خود دربارهٔ تحولات اخیر در سوریه گفت‌وگو و رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان، در این گفت‌وگوهای تلفنی با وزرای امور خارجه اردن، کویت، ایتالیا، سویئس، بلژیک، اسپانیا، یونان، فرانسه، جمهوری آذربایجان و الجزایر ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح شیمیایی توسط هر فرد و گروهی خاطر نشان کرد:«هیچ کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران قربانی استفاده از این نوع سلاح ها نبوده و از این جهت ما استفاده از سلاح شیمیایی از جانب هر فرد و گروهی  که باشد را محکوم می دانیم و خواستار آن هستیم که بازرسان سازمان ملل بدون هیچ پیش‌داوری نسبت به عامل این اقدام دردناک تحقیقات جامعی به عمل بیاورند.»

ظریف در این گفت‌وگوها با اشاره به موافقت دولت سوریه با درخواست جمهوری اسلامی ایران برای اجازه ورود و تحقیق بازرسان سازمان ملل به مناطق آسیب دیده از مواد شیمیایی و اخطار نسبت به اتخاذ تصمیمات شتابزده، افزود: نتیجه قطعی این تحقیقات نیازمند بررسی بیشتر بازرسان بین المللی است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بررسی های اولیه نشان داده که مواد استفاده شده دست ساز بوده و از نوع بمب های شیمیایی معمولی نبوده و از این جهت به نظر می رسد که هیچ کس نباید در یک قضاوت عجولانه دولت و ارتش سوریه را مقصر استفاده از مواد شیمیایی بداند.      

ظریف در گفت‌وگوهای تلفنی خود به موضوع تهدید به استفاده از زور و حمله در بحران سوریه از سوی بعضی کشورهای هم پرداخت و تاکید کرد: دنیا تحمل یک جنگ دیگر را ندارد. استفاده از زور در دنیا قرن بیست و یکم امری غیرقابل قبول است و بیش از آنکه از بحرانها بکاهد بر دامنه آن می افزاید.

وزیر امور خارجه افزود: بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و همه باید برای تحقق راه حل سیاسی با هدف بازگشت آرامش به سوریه تلاش کنند. از این جهت جمهوری اسلامی ایران از ابتکارهایی که مبتنی بر توقف خشونتها و گفتگوی طرفهای سوری باشد، حمایت می کند.       

طرف‌های گفت‌وگوی وزیر امور خارجه هم در سخنان خود با ابراز نگرانی از اوضاع سوریه، مواضع کشورشان دربارهٔ تحولات اخیر در این کشور را بیان داشتند.

وزرای امور خارجه ایتالیا و سوییس در این تماسها مخالفت صریح خود با گزینه حمله به سوریه را ابراز داشتند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ