وزیر اقتصاد: فاز دوم هدفمندی در پاییز اجرا نمی شود

حسینی با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور، امروز مسئله مذکور جدی‌تر از همیشه است، ‌تصریح کرد: با توجه به مجموعه بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که انجام شده است، فعلا افزایش قیمت را از دستور کار خارج کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه زیرساختهای مربوط به گام دوم هدفمندکردن یارانه‌ها در حال فراهم شدن است و این گام اجرا می‌شود، تاکید کرد: فقط افزایش قیمتها از دستور کار خارج شده است و اجرای فاز دوم هدفمندی منتفی نشده است.

سید شمس الدین حسینی در گفت و گو با ایسنا، همچنین با تاکید بر اینکه گام دوم هدفمند کردن یارانه‌ها در پاییز اجرا نمی‌شود، اظهار کرد: گام دوم هدفمندسازی یارانه‌ها با تلقی افزایش قیمت از دستور کار خارج شده است.

وی با بیان اینکه علت منتفی شدن افزایش قیمت‌ها مشخص است، گفت:‌ در سال ۱۳۸۹ وقتی که می‌خواستیم قانون را اجرا کنیم، به دنبال این بودیم که در پاییز این کار را انجام دهیم، چراکه بررسی‌های ما حکایت از آن داشت که درکنار کل ملاحظات فنی و کارشناسی، زمان اجرای قانون بسیار مهم است.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه در مهرماه با توجه به بازگشایی مدارس با افزایش تقاضا روبرو هستیم، اظهار کرد: به این نتیجه رسیدیم در یکی از ماه‌های میانی پاییز قیمت حامل‌ها را افزایش دهیم ولی وقتی تلاطمات ارزی حتی در سال ۱۳۸۹ صورت گرفت، به نوعی احساس کردیم که قیمت‌ها رو به افزایش است، از افزایش قیمت‌ها چشم‌پوشی کردیم و حتی اجرای فاز اول به معنی افزایش نرخ‌ها را به ماه‌های دیگر موکول کردیم.

حسینی با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور، امروز مسئله مذکور جدی‌تر از همیشه است، ‌تصریح کرد: با توجه به مجموعه بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که انجام شده است، فعلا افزایش قیمت را از دستور کار خارج کردیم.

وی خاطرنشان کرد که خارج کردن افزایش قیمت از دستور کار به معنای عقب نشینی نیست و ادامه داد: دولت در شرایط کنونی به دنبال افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی نیست بنابراین فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها به معنی افزایش قیمت از دستور خارج است اما کارهای هدفمندی تداوم دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اصرار دولت مبنی بر آسیب ندیدن مردم، زمان اجرای گام دوم هدفمندی را در حال بررسی دانست و گفت:‌ دولت باید یارانه را بر اساس میزان استحقاق افراد و نه مصرف آنان پرداخت کند این در حالی است که در وضعیت کنونی ملاک استفاده بیشتر از یارانه‌ها، مصرف بیشتر است.

وی افزود: اجرای قانون هدفمندی نیاز به سطح بالای همفکری دارد که لازمه آن آشنایی و افزایش اطلاعات در میان افراد جامعه و عامه مردم است.

سخنگوی اقتصادی دولت در پایان خاطرنشان کرد که هدفمند کردن یارانه‌ها در پاییز امسال اجرا نمی‌شود و به طور قطع پاییز مد نظر ما نیست.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ