وزیر نیرو:سود ۷۰ میلیارد دلاری برق بادی/سوزاندن ۲۵ میلیارددلار گازوئیل برای تولید برق توجیه ندارد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

وزیر نیرو گفت:متوسط بازده نیروگاه های کشور ۳۸ درصد است درحالی که با بازیافت انرژی می‌توان بازدهی را تا بیش از۸۰ درصد ارتقا داد.

خبراقتصادی:حمید چیت چیان در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تصریح کرد: برق تولیدی کشور از زمان تولید تا وقتی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، ۲۳ درصد تلفات دارد یعنی نزدیک به یک چهارم برق تولیدی در نتیجه اتلاف و برداشت‌های غیرمجاز از شبکه تلف می‌شود.

وی با بیان اینکه تلفات فنی در جهان حدود شش تا هفت درصد است، تلفات شبکه برق ایران را ۱۸ درصد عنوان کرد و گفت: ما باید در درجه اول پیش از نیروگاه‌سازی با تدابیر درست و راهکار عملی میزان تلفات در شبکه توزیع را پایین آوریم.

چیت چیان اظهار داشت: باید شبکه توزیع هوشمند شود زیرا با این کار می‌توانیم پایش مستمر شبکه را داشته باشیم و بدانیم در کدام بخش تلفات غیر عادی داریم.

وی افزود: از سال ۸۳ تا پایان سال ۹۰ (در هشت سال) برای تولید برق، افزون بر ۲۵ میلیارد دلار گازوییل در نیروگاه‌ها برای تولید برق مصرف شده است و در سال‌های ۹۱ و اوایل ۹۲ نیز مصرف گازوییل در نیروگاه‌ها افزایش پیدا کرده است در حالی که اگر همین میزان برق تولیدی را از طریق نیروگاه‌های بادی تولید می‌کردیم، هزینه آن ۲۳٫۵ میلیارد دلار می‌شد یعنی اگر از نیروگاه های بادی استفاده می کردیم، هزینه آن کمتر از هزینه استفاده از سوخت گازوییل برای نیروگاه ها بود و ۱۵ سال دیگر نیز این نیروگاه ها عمر مفید داشتند و می‌توانستند طی ۱۵ سال سودی افزون بر ۷۰ میلیارد دلار عاید کشور کنند.

وزیر نیرو یاد آور شد: با عدم استفاده از نیروگاه‌های بادی، افزون بر موارد یادشده آلودگی‌های فراوانی را به واسطه استفاده از نیروگاه های حرارتی وارد محیط زیست کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در ابتدا باید نیروگاه‌های بادی و سپس نیروگاه‌های خورشیدی را توسعه داد زیرا در زمان کنونی در دنیا موجی برای استفاده از سامانه‌های فتوولتائیک ایجاد شده است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *