وزیر نیرو : به دنبال تامین حقابه قانونی کشور از ترکیه و افغانستانیم

وزیر نیرو گفت: در توافق اخیری که با هیات حاکمه افغانستان داشتیم قول دادند که قطره ای آب به سمت “گود زره” که منطقه‌ای لم یزرع است جاری نشود.

وزیر نیرو : به دنبال تامین حقابه قانونی کشور از ترکیه و افغانستانیم

به گزارش ممتاز نیوز، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو درباره وضعیت دریاچه ارومیه و تالاب‌های کشور در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: درباره تالاب‌ها مهم‌ترین موضوعی که دنبال می‌کنیم این است که حقابه تالاب‌ها طبق سند آب پویا برایشان تامین شود، البته برخی از نقاط کشور به خاطر خشکسالی‌ها ممکن است امکان تامین آب مانند شرایط نرمال فراهم نباشد، اما حقابه‌ها را متناسب با سهم محیط زیست و این تالاب‌ها رها سازی می کنیم.

وی ادامه داد: برداشت‌های غیرمجازی بعضا اتفاق می‌افتد و کشت‌های غیرقانونی در مسیر تالاب‌ها اتفاق رخ می‌دهد که باید پیگیری شود تا حق محیط زیست ضایع نشود.

وزیر نیرو در پاسخ به این که گفته شده برای خانه‌های خالی قرار است قبوض آب و برق با تعرفه بیشتر صادر شود؟ اظهار کرد: ما منتظر تصویب آیین نامه هستیم. البته این خانه‌های خالی چون مصرف قابل توجهی ندارند، عمدتا در حد آبونمان و حق اشتراک دریافت می شود که جزئی است.

محرابیان درباره سفر به افغانستان و نتایج آن خاطرنشان کرد: هم در هیرمند و هم درباره ترکیه در دستور کار دولت است که حقابه قانونی کشور تامین شود از نظر حقوقی با افغانستان معاهده ۱۳۵۱ را داریم و دنبال آن هستیم که مطابق با آن رفتار شود و مانع بزرگی برای اجرای این معاهده ایجاد شده بود و آن سازه الحاقی به بند کمال خان بود که باعث انحراف آب شده بود و در توافق اخیر با هیات حاکمه افغانستان قول دادند که قطره ای آب به سمت “گود زره” که منطقه ای لم یزرع است جاری نشود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ