وضعیت متقاضیان وام مسکن چگونه است؟

۲۵م آذر ،

بینا- مشاوران وام مسکن، تقاضا برائ وام‌های ۲۰ میلیون تومانی را بیشترین نوع وام مورد درخواست متقاضیان عنوان می‌کنند و معتقدند: با وجود آنکه هنوز هم امکان دریافت وام خرید مسکن با ارقامی بالای ۱۰۰ میلیون تومان از طریق بانک‌های خصوصی وجود دارد، اما بیشتر متقاضیان خرید خانه‌های مصرفی به دنبال وام ۲۰ میلیون تومانی می باشند تا قادر به پرداخت اقساط آنها باشند. به نقل از مشاوران ارائه خدمات وام مسکن وام‌های با قیمت بالاتر تنها میان مدیران و اشخاصی کە دارای درآمد بالا می باشند طرفدار دارد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران بازار غیررسمی مبادله وام خرید مسکن چند سالی است در پی اعمال ممنوعیت پرداخت تسهیلات بزرگ ملکی توسط بانک‌ها، به وجود آمده طوری که دلالان با ارتباط‌هایی که بین متقاضی خرید مسکن و سیستم بانکی برقرار کرده‌اند قادرند متناسب با خواسته خریدار، معادل ۷۰درصد ارزش ملک بدون محدودیت ریالی، برائ متقاضی وام جور کنند.
اما در این بازار هم‌اکنون تقاضا فقط به سمت وامی متمرکز شده که در شرایط طبیعی هم سیستم بانکی قادر است آن را پرداخت کند.
گزارش «دنیای‌اقتصاد» از جزئیات تحولات تازه در بازار خرید و فروش وام مسکن حاکی است: متقاضیان از آنجا که توان پرداخت اقساط چندمیلیونی وام‌های بزرگ خرید مسکن را ندارند، میل پیدا کرده‌اند از همان وام ۲۰ میلیونی بانک‌مسکن که به صورت رسمی نیز ارائه می‌شود استفاده کنند.
همچنین تسهیلات ۳۰ میلیونی خرید مسکن نیز در اولویت بعدی متقاضیان است به طوری که وام‌های بیش از ۵۰ میلیون تومان در شرایط کنونی با استقبال سرد بازار روبه‌رو است.
آنطور که دلالان بازار وام مسکن می‌گویند، حداکثر قدرت متقاضیان برائ پرداخت اقساط وام خرید مسکن کمتر از ۵۰۰ هزار تومان است که این میزان توان مانع دستیابی به تسهیلات ۱۰۰ میلیونی شده است.
با ورود نشانه‌هایی از رونق در بازار خرید و فروش مسکن، بازار مبادله وام مسکن نیز برائ همسویی با آن به سمت تحرکات تازه‌ای روی آورده است.
در حالی کە از آغاز سال جاری تاکنون بازار مسکن شاهد رکود معاملات بوده اما با آرام گرفتن نسبی بازار ارز و سکه در چند هفته قبل،‌اندکی رونق به سمت بازار خرید و فروش مسکن بازگشته است و به دنبال آن متقاضیان خرید برائ ورود به این بازار به دریافت وام مسکن گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند.
اما برخلاف دوره‌های پیشین کە متقاضیان خرید مسکن بیشتر به دریافت وام‌های کلان از بانک‌های خصوصی علاقه نشان می‌دادند در چند ماه قبل به سبب کاهش قدرت خرید گزینه انتخابی متقاضیان وام مسکن، وام‌های ۲۰ و ۳۰ میلیون تومانی بانک مسکن بوده است. اگر چه بعضی از مشاوران وام مسکن هنوز هم تنوع ارائه رقم‌های مختلف وام مسکن را در بنگاه خود برائ مشتریان حفظ کرده‌اند اما آن را مخصوص متقاضیان رده بالا عنوان می‌کنند کە قادر به پرداخت اقساط ماهانه چند میلیونی آن می باشند.

وام کم حجم گزینه اول خریدار!
به گزارش «دنیای اقتصاد» مشاوران بازار دلالی غیررسمی وام مسکن با اعلام بازگشت رونق نسبی به بازار مبادله وام از افزایش تقاضا برائ وام‌های کم حجم تر خبر می‌دهند و می‌گویند: درست است کە وضعیت خرید و فروش وام مثل دوره‌های قبل رونق ندارد، اما از رکود ماه‌های ابتدایی سال خارج شده است طوری کە بر عکس دو فصل اول سال جاری شاهد انجام حجم قابل توجهی معامله وام در روز هستیم و به تعبیری دیگر می‌توان گفت تقاضا برائ دریافت وام خرید مسکن نسبت به اوایل سال به‌طور محسوس بیشتر شده است.
مشاوران وام مسکن، تقاضا برائ وام‌های ۲۰ میلیون تومانی را بیشترین نوع وام مورد درخواست متقاضیان عنوان می‌کنند و معتقدند: با وجود آنکه هنوز هم امکان دریافت وام خرید مسکن با ارقامی بالای ۱۰۰ میلیون تومان از طریق بانک‌های خصوصی وجود دارد، اما بیشتر متقاضیان خرید خانه‌های مصرفی به دنبال وام ۲۰ میلیون تومانی می باشند تا قادر به پرداخت اقساط آنها باشند.
به گفته مشاوران ارائه خدمات وام مسکن وام‌های با قیمت بالاتر تنها میان مدیران و اشخاصی کە دارای درآمد بالا می باشند طرفدار دارد؛ چرا کە توان پرداخت اقساط ماهانه ۳ تا ۵ میلیونی برائ اقشار متوسط وجود ندارد.

پیشنهاد دلالان وام
مشاوران ارائه وام مسکن با وجود آنکه خود از کاهش تقاضا و سخت‌تر شدن شرایط دریافت وام‌های ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی بانک‌های خصوصی برائ خرید مسکن خبر می‌دهند، اما به سبب بالا بودن میزان کارمزد آنها با ارائه راه‌های میانبر متقاضیان را به دریافت وام‌های گران قیمت تر ترغیب می‌کنند.
از سوی دیگر، بعضی از معامله‌گران وام مسکن در صورت ارائه وام مسکن خود خواهان درصد بیشتری از وام به عنوان کارمزد نسبت به سال قبل می‌شوند، طوری کە در ازای ارائه وام ۳۰ میلیون تومانی مسکن جوانان خواهان دریافت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از مبلغ وام به عنوان کارمزد می باشند. این در حالی است که در این بازار، همین وام با قیمت ۳ میلیون تومان هم فروخته می‌شود.

تورم در بازار دلالی!
اما بعضی از معامله گران بازار کە مدعی دریافت وام‌های کلان خرید مسکن از سوی بعضی از بانک‌های خصوصی می باشند نسبت به چند ماه قبل کە بازار در شرایط رکود بوده است در مقابل ارائه فوری وام خواهان درصد بیشتری از وام به عنوان کارمزد می‌شوند. به طور مثال بسیاری از مشاوران با وعده تحویل یک ماهه، وام ۱۰۰ میلیون تومانی یکی از بانک‌ها کە به صورت سه ساله با اقساط ماهانه چهار میلیون تومان و سود ۲۷ درصد ارائه می‌شود؛ ۲۷ درصد پورسانت دریافت می‌کند.

http://www.momtaznews.com/wp-content/uploads/2012/12/684c32db060e3bd40910741ef4850823.jpg

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ