وقوع ۱۱۲۰ گازگرفتگی در پایتخت از ابتدای سال/وسایل گرمایشی غیراستاندارد در صدرعلل گازگرفتگی

۲۹م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز: مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از ۱۱۲۰ مورد گازگرفتی (مسمومیت با گاز CO) از ابتدای امسال تا اول دی ماه در پایتخت خبر داد.

حسن عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: از ابتدای امسال تا اول دی ماه ۱۱۲۰ مورد گازگرفتگی در پایتخت گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از کاهش اندکی برخوردار بوده است؛ به طوری که تا اول دی ماه سال ۹۰ حدود ۱۱۸۰ مورد گازگرفتگی در تهران گزارش شد.

وی استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی غیراستاندارد و مشکل در دودکش‌ها و خروجی وسایل گرمایشی را از عمده‌ترین دلایل گازگرفتگی و مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در پایتخت دانست.

عباسی گفت: گاز گرفتگی بر اثر استنشاق گاز منواکسید کربن اتفاق می‌افتد که رنگ و بو ندارد و مانع رسیدن اکسیژن به مغز و بافت‌ها می‌شود.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران، سردرد همراه با احساس سنگینی را مهم‌ترین علامت گازگرفتگی یا مسمومیت با گاز منوکسیدکربن دانست و گفت: اگر اکسیژن مورد نیاز در اختیار فرد گاز گرفته قرار نگیرد، علائم دیگری نظیر تهوع و استفراغ و سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه و ناتوانی در تشخیص موقعیت از دیگر علایم مسمومیت با گاز منوکسیدکربن است و مسمومیت با این گاز نهایتا به تشنج، کاهش هوشیاری، اغما و مرگ می‌انجامد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است و پس از آن سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود.

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *