ویژگی‌های تولید نسل تازه بنزین در ایران

۳۰م دیماه ،

ویژگی‌های تولید نسل تازه بنزین در ایران

طرح بنزین متانولی به دولت رفت

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی با تشریح ویژگی‌های اقتصادی و زیست محیطی تولید بنزین پایه متانولی، اعلام کرد: نتایج مطالعات تولید آزمایشی این سوخت تازه به سازمان محیط زیست و دولت ارسال شده است.

به نقل از مهر، جلیل سالاری  در تشریح جزئیات و دستاوردهای زیست محیطی تولید بنزین متانولی در ایران، گفت: یکی از سیاست‌های کلان انرژی کشور در حوزه حمل و نقل متنوع سازی سبد سوخت خودروها است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی تولید بنزین پایه متانولی تنها در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده است، تصریح کرد: هنوز بنزین پایه متانولی در هیچ یک از جایگاه‌های سوخت کشور عرضه نشده است.

 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اخیرا نتایج آزمایش و مطالعات تولید اولیه این نوع تازه بنزین به سازمان حفاظت محیط زیست و دولت ارسال شده است، اظهار داشت: تولید انبوه این سوخت تازه تنها با مجوز سازمان محیط زیست، دولت و با هماهنگی شرکت های خودروساز داخلی انجام می گردد.

 

وی با رد مخاطرات زیست محیطی این نسل تازه بنزین در داخل کشور، اظهار داشت: بنزین متانولی بر خلاف بنزین فعلی دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های مثبت زیست محیطی است.

 

سالاری با اشاره به برنامه گسترده چین برای افزای ظرفیت تولید بنزین متانولی، بیان کرد: هم اکنون در این کشور آسیایی بنزینی با اختلاط ۱۵، ۳۵ و حتی ۸۰ درصد متانول عرضه می گردد.

 

وی با یادآوری اینکه مرغوب ترین بنزین جهان هم دارای یکسری آلایندگی‌ها بوده زیرا اصل و ریشه بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی، هیدروکربور است، تبیین کرد: اما بنزین متانولی دارای هزینه تولید پائین‌تر، عدد اکتان و درجه آرام سوزی بالاتر و در نهایت منجر به ارتقای بهره‌وری و احتراق در موتور خودروها خواهد شد.

 

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از صفر بودن بنزن، کاهش گوگرد به ۲۰ پی.پی.ام و کاهش ترکیبات حلقوی و آروماتیک‌ها به عنوان مهمترین ویژگی‌های زیست محیطی بنزین متانولی یاد کرد و افزود: در مجموع تولید و مصرف این بنزین با آلایندگی های کمتری همراه است.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه بعضی از مشکلات احتمالی تولید انبوه این سوخت تازه با مشارکت دستگاه‌های مرتبط دولتی و سازمان محیط زیست مرتفع خواهد شد، گفت: در مجموع تولید و عرضه این بنزین می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، مدیریت مصرف سوخت با عد اکتان بالاتر و دستاوردهای زیست محیطی به همراه داشته باشد.

 

وی در پایان با یادآوری اینکه در چند سال قبل هم بعضی از اظهارنظرها مبنی بر حذف سرب سرطان زا و افزودن MTBE به ترکیب بنزین مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: اما در نهایت عرضه بنزین با ترکیب تازه منجر به کاهش آلایندگی‌ها شد.

دوشنبه ۲ بهمن   ۱۳:۴۱

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

نتیجه والیبال ایران و آرژانتین آنلاین نتایج زنده بازی ها