پارگی در رباط‌های زانو

جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ پرسش‌هایخود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر روز ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز، دکتر ترکمان، جراح و متخصص استخوان و مفاصل به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

رباط‌ها، ریسمان‌های محکمی از بافت‌هاست که مفصل‌ها را در کنار هم نگه داشته و آنها را به استخوان‌های مجاور متصل می‌کند. رباط‌های زانو از وسایل پایداری آن محسوب می‌شود.

در هر زانو چهار رباط وجود دارد که دو رباط در طرفین و دو رباط در قسمت داخلی است که به آن رباط‌های صلیبی گفته می‌شود و باعث پایداری حرکات زانو است. چرخش شدید زانو حین دویدن یا ایستادن ناگهانی می‌تواند موجب پاره شدن رباط صلیبی یا مینیسک زانو شود.

چنانچه این رباط‌ها پاره شود، زانو لق می‌زند و اصطلاحا زانو خالی می‌شود. این مشکل را غالبا ورزشکاران فوتبال و کشتی دارند.

پارگی در این بافت‌ها می‌تواند با درد شدید و ناگهانی در زانو همراه شده به طوری‌که فرد را از ادامه فعالیت ورزشی باز دارد.

پزشک با معاینه به تشخیص می‌رسد که این زانو به پارگی رسیده است یا نه. اقدام درمانی آن در مرحله اول استراحت و استفاده از زانوبند است که بعد از یک ماه نیاز به جراحی و بازسازی دارد.

فردی که دچار پیچ‌خوردگی زانو می‌شود، حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد و چنانچه جراحی نکند، زمینه را برای آرتروز در سال‌های آتی فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید در صورت جراحی نکردن بتدریج غضروف زانو آسیب می‌بیند.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ