پایان بلاتکلیفی واردات با طرح جدید ارزی / ثبت سفارش مشکلی ندارد

چکیده: رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه ثبت سفارش هیچ مشکلی ندارد، گفت: طرح جدید ارزی بلاتکلیفی واردات را تمام می کند.

حمید صافدل در پاسخ به این سؤال که آیا ثبت سفارش گروه‌های ۱۰گانه کالایی کمافی‌السابق صورت می‌گیرد، اظهار داشت: هیچ مشکلی در ثبت سفارش کالاها وجود ندارد، ثبت سفارش گروه اول و دوم با ارز ۱۲۲۶ تومانی و بقیه گروه‌ها بر اساس سیاست‌های ارزی بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در مدت زمان گذشته از نوسانات نرخ ارز کاهشی در ثبت سفارش کالاها داشته‌ایم یا خیر؟ گفت: در ۵ گروه اول هیچگونه کاهشی وجود نداشته است اما در گروه‌های بعدی در برخی کالاها با کاهش ثبت سفارش مواجه هستیم که عمده این کالاها، کالاهای مصرفی و واسطه‌ای هستند.

صافدل در واکنش به این سؤال که اخیرا کارگروه ارزی تصمیم گرفته است تا ارز مورد نیاز واردکنندگان در ۸ گروه بعدی را ۲ درصد ارزانتر از ارز آزاد تامین کند، گفت: اجرای این رویه تأثیرات مثبتی بر بازار ارز کشور خواهد داشت و مدیریت کالاهای واسطه‌ای و نیمه ساخته مورد نیاز صنایع بهتر صورت می‌گیرد و بسیاری از نیازهای واردکنندگان برطرف می‌شود که امیدواریم این طرح تا هفته آینده اجرا شود.

وی با بیان اینکه در واقع این طرح همان طرح جدید ارزی بانک مرکزی است، گفت: با اجرای این طرح بلاتکلیفی و توقف در واردات برداشته می‌شود و به سمت بازار شفاف‌تر خواهیم رفت.

صافدل در خصوص بورس ارز گفت: برای بررسی بورس ارز جلسات و نشست‌های مختلفی برگزار شده و نقد و بررسی‌های لازم صورت گرفته و به غنای لازم در این زمینه رسیده ایم.

وی ابراز امیدواری کرد، با اجرای طرح‌های جدید ارزی بانک مرکزی واردات در آینده با مدیریت بهتری صورت گیرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت در خصوص واردات طلا اظهار داشت: از سه سال قبل بر اساس مصوبه‌ای تعرفه واردات طلا کاهش پیدا کرد که یکی از بهترین مصوبات دولت بود که پس از آن شاهد افزایش واردات طلا در کشور بودیم و با توجه به نوسانات قیمت طلا به نظر می‌رسد واردات طلا از ۳ سال گذشته به نفع اقتصاد کشور بوده است.


ارانیکو – آخرین اخبار و مقالات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *