پایان رکود بازار خودرو در اسپانیا

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

 پایان رکود بازار خودرو در اسپانیا

پایان رکود بازار خودرو در اسپانیا

ممتازنیوز: افزایش شماره گذاری خودروها در اسپانیا در ماه گذشته میلادی این امید را در میان فعالان اقتصادی این کشور بحران زده اقتصادی اروپا ایجاد کرده است که پس از بیش از چهار سال، بازار خودرو آن از حالت رکورد خارج می شود.

به گزارش ممتازنیوز، تازه ترین گزارشهای رسمی منتشره حکایت از آن دارد که شماره گذاری های خودروهای نوساز در اسپانیا در ماه ژوییه یعنی هفتمین ماه سال جاری میلادی نسبت به ماه مشابه سال گذشته نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته است که بیشترین نرخ افزایش ماهانه فروش خودرو از سال ۲۰۱۰ میلادی به شمار می رود.
گزارش مشترک اتحادیه خودروسازان، بنگاه های معاملات خودرو و فعالان بازار آن در اسپانیا نشان می دهد در ماه ژوییه سال جاری تعداد ۷۵ هزار و ۲۴ دستگاه خودرو جدید در این کشور جنوب غربی اروپا شماره گذاری شده است که افزایشی‌ ۸/۱۴ درصدی نسبت به ژوییه سال گذشته دارد.
بر اساس این گزارش، از مجموع ۷۵ هزار دستگاه خودرو فروخته شده در ماه ژوییه، افراد خصوصی ۴۴ هزار و ۴۴ دستگاه آن را خریدند که به معنای رشد ۴/۳۰ درصدی سهم خرید آنها نسبت به مدت مشابه سال قبل است. دیگر خودروها به شرکتها و بنگاههای اجاره خودرو واگذار شده است.
با افزایش فروش ماه ژوییه، بازار خودرو اسپانیا در مجموع هفت ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی شاهد فروش ۴۶۱ هزار و ۳۸۲ دستگاه خودروی نوساز در این کشور ۴۷ میلیون نفری اروپا بوده است.
اتحادیه مذکور اعتقاد دارد رشد بازار خودرو ناشی از افزایش کمکهای دولت به خریداران در قالب طرح نوسازی خودروهای فرسوده (پیوه) است.
در قالب این طرح، دولت اسپانیا در قبال از رده خارج کردن خودروهای بالای ۱۰ سال عمر، به خریداران خودروهای نوساز مبلغ ۲۵۰۰ یورو یارانه می دهد. قیمت این خودروها نباید بیش از ۲۵ هزار یورو باشد.
طرح پیوه از مهرماه سال گذشته با هدف ایجاد تحرک در بازار خودرو به اجرا درآمده است و با آغاز مرحله سوم آن از هفته گذشته، کارشناسان پیش بینی می کنند بیش از ۷۰۰ هزار خودروی جدید تا پایان سال جاری میلادی در اسپانیا شماره گذاری شود.
داوید باریئنتوس مدیر ارتباطات انجمن خودرو سازان اسپانیا در این زمینه به روزنامه ال موندو چاپ مادرید گفت که مرحله سوم طرح نوسازی خودروها، چرخش سرمایه ای به ارزش ۸۰۰ میلیون یورو و درآمد مالیاتی به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو خواهد داشت و موجب خواهد شد در سال جاری میلادی، میزان شماره گذاری ها از مرز ۷۰۰ هزار دستگاه بگذرد.
از سوی دیگر، خوان آنتونیو سانچز تورس رییس اتحادیه بنگاه های معاملات خودرو تصریح کرد که اسپانیا با وجود افزایش تحرک در بازار خودرو هنوز از رقم فروش سالانه ۲/۱ میلیون خودروی نوساز که متناسب با جمعیت و درآمد آن است، فاصله بسیاری دارد.
ناظران هم تاکید دارند تا زمانی که اسپانیا نتواند بر بحران اقتصادی عمیق خود فائق شود و نرخ ۲۶ درصدی بیکاری که بیش از شش میلیون نفر را قربانی خود کرده است، در این کشور کاهش نیابد، نمی توان به بازگشت


پرشین خودرو |
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ