پرداخت وام ازدواج به ۵ بانک رسید

۳۱فروردین۱۳،

بینا- سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از فعال شدن مجدد۳ بانک ملی ، کشاورزی و تجارت در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج‌خبر داد.

به گزارش بنکر (Banker)،  مدیرکل اعتبارات این بانک با اشاره به اینکه تسهیلات قرض الحسنه صرفا باید در امورقرض الحسنه هزینه شود خاطرنشان کرد: سرفصل های پرداخت قرض الحسنه عبارتند از ازدواج ، اشتغال و اشتغال خانگی ، دیه زندانیان معسر ، اشخاص تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ، بیماری ، تحصیل و سایر موارد که به سبب تعدد این سرفصلها بایستی با مدیریت بعضی اولویتهای مهم تسهیلات  قرض الحسنه پرداخت شود.
وی با بیان اینکه اولویت‌های اشاره شده در قالب تکالیف بودجه ، مصوبات هیات وزیران، مصوبات شورای پول و اعتبار و سفرهای استانی تبلور پیدا‌و توسط بانک های عامل به اشخاص پرداخت می گردد افزود:پرداخت وام ازدواج از اولویت های بانک مرکزی است و بر این اساس در سال ۹۰ یک میلیون و ۲۵۳ هزار و۶۵۴ فقره تسهیلات ازدواج از طریق ۱۰ بانک به میزان ۳۳ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است ، این آمار  در سال ۹۱ ، ۹۳۴هزار و ۷۳۴ فقره بوده که نسبت به سال ۹۰ روند کاهشی تقریبا ۲۰ درصدی را داشته است.
میرمحمد صادقی افزایش تکالیف بودجه ای مربوط به قرض الحسنه در سال ۹۱ ، افزایش سقف وام ازدواج در فروردین ماه سال قبل ، نرخ رشد کاهنده سپرده های قرض الحسنه و افزایش تکالیف دولتی را از دلایل عمده کاهش ۲۰درصدی پرداخت وام ازدواج در سال ۹۱ برشمرد و افزود: آمار پرداختی وام ازدواج از نظر مبلغ در سال ۹۱ ،  به میزان ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و  درسال ۹۰ ، ۳۳ هزار میلیارد ریال‌ بوده است .
مدیرکل اعتبارات درخصوص میزان وام اعطایی ازدواج در سال جاری عنوان کرد: در یک ماهه اخیر سال جاری ۱۶ هزار و ۹۵۸ فقره وام جمعا به مبلغ ۵۲۵ میلیارد ریال وام قرض الحسنه ازدواج از طریق بانکها پرداخت شده است.
میرمحمد صادقی با اشاره به این موضوع که در شش ماهه دوم سال قبل به سبب اینکه بعضی بانکها نسبت تسهیلات به سپرده هایشان ، بالای صددرصد بود بانک مرکزی مجبور شد در سامانه ،ارایه تسهیلات آنها را غیرفعال نماید ،تصریح کرد: بر این اساس بانکهایی که در سامانه می توانستند به مردم خدمت ارائه دهند تعداد کمتری بودند و به این سبب مردم مجبور به ماندن در صف انتظار بیشتری جهت اخذ وام ازدواج بودند اما خوشبختانه با آمارهایی که  اکنون در دست داریم پنج بانک ملی ، کشاورزی ، صادرات ، تجارت و ملت نسبت تسهیلات به سپرده هایشان زیر صد است و بانک مرکزی از فردا  با فعال نمودن ۳ بانک ملی ، کشاورزی و تجارت (علاوه بر بانک های  صادرات و ملت ) در سامانه، وام ازدواج را به مزدوجین پرداخت می نمایند  .
وی با بیان اینکه دستورالعمل قبلی در ارایه تسهیلات ازدواج به قوت خود باقی است تاکید کرد: درصورت وجود منابع قرض الحسنه ، بانکها می توانند به متقاضیان وام ازدواج تا سقف پنج میلیون تومان اعطا نمایند .
میرمحمدصادقی در پایان از برنامه بانک مرکزی جهت کاهش زمان صف انتظاردریافت وام ازدواج  خبر داد و افزود: چند بانک خصوصی آموزشهای لازم را فراگرفتند و به زودی این بانکها نیز به ارائه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج خواهند پرداخت.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.