پردازنده جدید و ۱۹۲ هسته‌ای AMD معرفی شدند

پردازنده‌های AMD Turin با ۱۹۲ هسته و قدرت پردازشی سرسام‌آور معرفی شدند.

پردازنده جدید و ۱۹۲ هسته‌ای AMD معرفی شدند

به گزارش ممتاز نیوز، شرکت ای‌ام‌دی رسماً از خانواده‌ی پردازنده‌های نسل بعدی خود برای مراکز داده، یعنی EPYC تورین مبتنی بر معماری Zen 5 پرده برداشت. این خانواده‌ی پردازنده AMD با نام تجاری EPYC 9005 شناخته شده و قرار است طیف وسیعی از تراشه‌ها را برای محاسبات ابری، مخابرات و سایر کاربردها ارائه دهد.

ای‌ام‌دی یک پردازنده ۱۲۸ هسته‌ای EPYC تورین را با پردازنده اینتل ۶۴ هسته‌ای Xeon Platinum 8592+ مقایسه کرده است. بر اساس این بنچمارک، پردازنده‌های AMD تورین در سناریوهای کاری مختلف، افزایش عملکردی بین ۲٫۵ تا ۵٫۴ برابری را ارائه می‌دهند.

خانواده‌ی پردازنده‌های نسل بعدی EPYC تورین ای‌ام‌دی شامل حداقل ۲۰ مدل بر اساس معماری هسته‌های Zen 5 و Zen 5C است. این پردازنده‌ها با سازگاری کامل با سوکت SP5 (LGA 6096) نسل چهارم EPYC طراحی شده‌اند و از حافظه‌ی DDR5 با سرعت ۶۰۰۰ مگاترانسفربرثانیه پشتیبانی می‌کنند.

نسل جدید پردازنده‌های EPYC شامل پردازنده‌هایی با حداکثر ۱۲۸ هسته Zen 5 و ۱۹۲ هسته Zen 5C می‌شود. برخی از مدل‌های مشاهده‌شده تا کنون عبارت‌اند از: EPYC 9845 (۱۶۰ هسته و ۳۲۰ رشته)، ۹۸۲۵ (۱۴۴ هسته و ۲۸۸ رشته)، ۹۷۴۵ (۱۲۸ هسته و ۲۵۶ رشته)، ۹۶۵۵ (۹۶هسته و ۱۹۲ رشته)، ۹۶۴۵ (۹۶ هسته و ۱۹۲ رشته) و ۹۵۶۵ (۷۲ هسته و ۱۴۴ رشته).

تمام مدل‌ها، پردازنده‌هایی با بیش از ۶۴ هسته هستند و از حافظه‌ی L3 بیش از ۲۵۶ مگابایت و TDP بین ۳۲۰ تا ۵۰۰ وات برخوردارند.

انتهای پیام/


پلاس
تکنولوژی

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.