پرواز برای زنان افغان"بدون همراه مرد" ممنوع شد

دو منبع امروز (یکشنبه) به خبرگزاری رویترز گفتند که طالبان به خطوط هوایی در افغانستان اعلام کرده که زنان نمی‌توانند “بدون همراه مرد” سوار پروازهای داخلی و یا خارجی شوند.

پرواز برای زنان افغان"بدون همراه مرد" ممنوع شد

به گزارش ممتاز نیوز، این اقدام و تصمیم پس از اینکه طالبان تعهدات خود را مبنی بر بازگشایی مجدد دبیرستان‌های دخترانه زیر پا گذاشت، اتخاذ شده است؛ تصمیمی که اکثر شهروندان این کشور را شوکه کرده و محکومیت جوامع خارجی را به دنبال داشته است.

به گفته این دوم مقام که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، برخی از زنان روز شنبه به میدان هوایی کابل رفتند تا سوار پروازهای داخلی و بین‌المللی شوند، اما به آن‌ها گفته شد که “بدون همراه مرد” نمی‌توانند سفر کنند.

این دو مقام افزودند که مقامات طالبان نامه‌ای به خطوط هوایی ارسال کرده‌ و آن‌ها را نسبت به این محدودیت مطلع کرده‌اند.

سخنگویان وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت فرهنگ و ارشاد طالبان در این خصوص اظهار نظر نکردند.

طالبان پیشتر در دستورالعملی اعلام کرده بود زنانی که بیش از ۷۲ کیلومتر سفر می‌کنند باید با یکی از بستگان مرد خود همراه شوند.

پس از آنکه طالبان در ۱۵ اوت ۲۰۲۴، افغانستان را تصرف کرد، وضعیت اقتصادی این کشور متزلزل شد و جامعه جهانی تا کنون این گروه را به رسمیت نشناخته است.

تحریم‌ها علیه طالبان، صدها میلیون دلار از منابع مالی بین‌المللی را که دولت بر آن تکیه می‌کرد، قطع کرده است. میلیاردها دلار از دارایی افغانستان در خارج از کشور مسدود شده و ارتباط سیستم بانکی افغانستان تا حد زیادی با جهان قطع شده است. در نتیجه، دولت تا حد زیادی قادر به پرداخت حقوق مردم نیست و بدین ترتیب اقتصاد این کشور از بین رفته است.

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.