پروژه‌های عمرانی پایتخت چه تاثیری بر بازار مسکن می‌گذارد؟

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

http://www.bananews.ir/در حالی که قیمت‌های فروش و اجاره‌بهای مسکن در هر کدام از مناطق شهر تهران بسته به اینکه در کدام محدوده شهری واقع شده کم و بسیار می‌شود، در بعضی از این مناطق، تغییر بعضی ویژگی‌های محله‌ای، سبب کاهش یا افزایش غیرطبیعی قیمت‌ها در بازار مسکن این مناطق می‌شود.
به گزارش ممتاز (BanaNews.ir) مناسبات قیمت مسکن به خصوص در سال‌های اخیر اغلب تحت تاثیر اجرای پروژه‌های عمرانی شهری در تهران، دستخوش تغییر شده است.
براین اساس قیمت مسکن در بعضی از مناطق شهر تهران بسته به اینکه کدام پروژه عمرانی همچون احداث بزرگراه، تونل،مترو، روددره، پارک و… در جوار آن اجرا شده یا در حال اجراست، با افزایش یا کاهش غیرطبیعی مواجه شده است.
برای مثال در بعضی از محلات قدیمی یا نسبتا تازه شهر تهران احداث بزرگراه یا پروژه‌های عمرانی دیگر، سبب شده نرخ مسکن در منطقه بیشتر از ارزش واقعی و قبلی آن تعیین شود؛ این در حالی است که قیمت اعلام شده برای این واحدهای مسکونی به هیچ وجه با بافت محله‌ای و همچنین ارزش واقعی ملک مورد نظر مطابقت ندارد.
از سوی دیگر، اجرای بعضی دیگر از پروژه‌های عمرانی به این سبب که منطقه یا محله‌ای را تبدیل به کارگاه ساختمانی می‌کند در بسیاری موارد قیمت‌ها را به صورت غیرطبیعی در مقایسه با موقعیت منطقه و واحدهای مسکونی آن کاهش می‌دهد.
احداث بزرگراه شهید صیاد شیرازی در شرق تهران یکی از مواردی است که به صورت غیرطبیعی سبب افزایش ارزش املاک واقع در محدوده این بزرگراه شده و کاهش قیمت املاک واقع در محدوده احداث پل صدر به سبب آنکه حجم انبوهی از فعالیت‌های کارگاهی در این منطقه متمرکز شده، یکی از بارزترین مثال‌های کاهش قیمت واحدهای مسکونی در حین اجرای یک پروژه عمرانی در پایتخت است.

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ