پزشکیان: امروز با تصورات و پیشنهادات غیر علمی به جایی نمی‌رسیم

پزشکیان ، کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با انتقاد از وضعیت تورم و گرانی و تاثیر آن بر زندگی مردم گفت: امروز با تصورات و پیشنهادات غیر علمی به جایی نمی‌رسیم.

پزشکیان: امروز با تصورات و پیشنهادات غیر علمی به جایی نمی‌رسیم

به گزارش ممتاز نیوز، مسعود پزشکیان نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری شامگاه پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ در برنامه «میزگرد اقتصادی» که از شبکه یک سیما برگزار شد به بیان دیدگاه‌ها و اولویت‌های اقتصادی خود پرداخت و گفت: حضرت علی(ع) در نامه به مالک اشتر جامعه را به طبقاتی تقسیم کردند؛ یک طبقه لشکریان و پاسداران و نظامیان هستند که باعث عزت و سربلندی جامعه هستند که بدون اینها مملکت اداره نمی‌شود؛ دسته بعدی کسانی هستند که مالیات می‌گیرند و دسته بعدی قضات و کتاب و عمال و دسته چهارم تاجران و صاحبان صنعت هستند که حضرت علی(ع ) می‌فرمایند بجز این گروه هیچ کدام از ۳ دسته قبل نمی‌توانند پایدار بمانند.

وی تاکید کرد: اگر همین نگاه را می‌پذیرفتیم و قوانین و مقررات را بر این اساس تنظیم می‌کردیم، نباید مشکلاتی که امروز داریم را می‌داشتیم؛ اگر بپذیریم که بدون اینها، سایرین غیر پایدارند، مسائل حل خواهد شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به شاخص‌های اقتصادی کشور عنوان کرد: استناد من در آن‌چه که عرض می‌کنم بانک مرکزی، مرکز مدیریت بدهی‌های دولت وزارت اقتصاد و همچنین سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار کشور است؛ بدهی دولت به بانک مرکزی از آغاز سال ۱۴۰۰ تا بهمن از ۱۱۵ همتبه ۳۰۲ همت رسیده است یعنی ما ۱۸۷ همت افزایش داریم؛ همچنین بدهی دولت به بانک‌ها از همان سال از ۴۱۶ همت به ۸۱۹ یعنی نزدیک به دو برابر رسیده است. انتشار اوراق مالی طی این سالها ۷۵۲ همت یعنی دو برابر آن‌چه که در شهریور ۱۴۰۰ وجود داشته است.

پزشکیان ادامه داد: عدد تورم طی ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ همواره بالای ۴۰ درصد بوده است؛ تورم گوشت قرمز و سفید در ۱۴۰۳، ۷۹.۲ درصد و گوشت ماکیان ۸۰ درصد و ماهی ۶۳ درصد بوده‌است؛ از سوی دیگر رشد اقتصادی کشور در گروه کشاورزی منفی ۲.۲ درصد، گروه صنایع و معادن بدون نفت منفی نیم و استخراج نفت و گاز طبیعی ۲۰ درصد بوده است که این به آن معناست که رشد ۵۷ اقتصاد برای نفت بده است که برای حوزه‌های دیگر. همچنین وضعیت ارز ترجیحی به استناد گزارش رئیس کل بانک مرکزی در ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ این بوده که ۲۰ میلیارد دلار ارز به قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شده و ۵۰ میلیارد دلار ارز به نرخ زیر ۴۰ هزار تومان توزیع شده است که معنای این حرف آن است نزدیک به ۶۰۰ الی هزار هزار میلیارد تومان پول به عده‌ای رانت داده‌ایم.

وی عنوان کرد: الان وضعیت جامعه اینگونه است که کارمندان دیگر نمی‌توانند راحت زندگی کنند و بازنشستگان گرفتار هستند قدرت خرید ندارند و دیگر نمی‌توانند با پولی که می‌گیرند بخاطر تورمی  که ایجاد شده بصورت روزمره زندگی خود را تامین کنند. امروز همه نگران و ناراضی هستند و اگر روز به روز جلوی این وضعیت گرفته نشود قطعاً با مشکل زیادی مواجه خواهیم شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ما قرار نبود که این‌گونه شویم و تورم، گرانی و مشکلات کمر مردم را خرد کند و امروز با تصورات و پیشنهادات غیر علمی به جایی نمی‌رسیم.

در ادامه این میزگرد احمد دانش جعفری به عنوان یکی از کارشناسان برنامه با اشاره به تاکید پزشکیان بر اجرایی کردن برنامه هفتم توسعه، پرسشی درباره چگونگی اجرای این برنامه و همون برنامه‌های اجرایی این نامزد انتخابات درباره اصلاح نظام اداری و اقتصادی کشور طرح کرد.

پزشکیان در پاسخ گفت: دلیل این‌که به اهداف برنامه‌های توسعه‌ای قبل نرسیدیم این است که الزامات آن را مراعات نکردیم؛ چراکه عده‌ای غیرکارشناس به عنوان کارشناس در سیستم حضور دارند و توصیه می‌دهند، ما مقرراتی را برای ورود و خروج کالاها در گمرکات مققراتی وضع می‌کنیم اما همچنان با معطلی در گمرکات مواجهیم، سازمان امور مالیاتی خودش کمر تولید کننده را می‌شکند و وزارت صنعت و معدن با بخشنامه‌های هر روزه تولید کننده را بلاتکلیف نگه می‌دارد و ثباتی وجود ندارد و آینده‌ای نامعلوم پیش روی تولید کنندگان است و با مشکلات داخلی و مقررات و قوانین خلق‌الساعه مواجهیم.

وی اظهار کرد: امکان ندارد هیچ بیماری زمانی که مریض شد به دنبال پزشک حزب‌اللهی یا مسلمان بگردد بلکه او به دنبال پزشک کارشناس می‌رود. ما این کار را در سایر حوزه‌ها انجام ندادیم و افرادی را سر کار گذاشتیم که این کاره نبوده‌اند؛ وقتی افراد توانایی کافی ندارند، نمی‌توانند راه حل مناسب ارائه دهند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «وقتی من به عنوان پزشک وارد حوزه اقتصاد شوم، قطعاً این حوزه را خراب می‌کنم»، ادامه داد: باید برای رسیدن به اهداف مشخص و ایده‌آل موجود از کارشناسان داخلی، مشاوران خارجی، عقل جمعی و راه‌حل‌های علمی استفاده کنیم. اگر قرار است به اهداف دست یابیم باید مقررات خود را در چهارچوب دستیابی به اهداف تنظیم کنیم و همچنین روابط خارجی خود را بدون تنش کنیم و با همه دعوا نکنیم؛ در سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری گفته شده که تنش را کاهش دهیم و با کشورهایی که در تنش نیستیم سرمایه گذاری مشترک انجام دهیم؛ علت این‌که این کار را نکردیم آن است که افرادی نابلد سر کار بوده‌اند و این کاره نبودند؛ وقتی این کاره نیستند، نمی‌توانند به درستی صحبت کنند و در مذاکرات به جای ایجاد مشارکت و جلب سرمایه، کار دیگری انجام می‌دهد. حتی اگر سرمایه‌گذاری وارد کشور ما شود بلایی سر او می‌آوریم که دیگر از این‌که در کشور ما سرمایه‌گذاری کند پشیمان می‌شود.

پزشکیان با تاکید بر لزوم انجام سرمایه‌گذاری در کشور اظهار کرد: اگر این کار را انجام ندهیم و بخواهیم در حوزه‌های انرژی، تورم و اصلاحات ساختاری دیگری را انجام دهیم مجبوریم یک عده آدم را به خیابان بریزیم؛ اگر بخواهیم حوزه انرژی را اصلاح کنیم و نتوانیم مشکل افرادی را که با این کار زیر چرخ تورم له می‌شوند را حل کنیم، نتیجه این می‌شود که مردم به خیابان می‌آیند؛ اگر سرمایه‌گذار خارجی را وارد کشور کنیم می‌تواند جلوی فشارهای موجود را بگیرد.

وی تاکید کرد: تصور من این است که اگر می‌خواهیم مشکل حل شود باید هم در مقررات و در اجرا و هم در نظارت و ارتباطات بین‌المللی و همچنین در سرمایه‌گذاری‌ها مشکل حل شود هم در مقررات هم در اجرا و هم در نظارت و ارتباطات بین‌المللی و همچنین در سرمایه‌گذاری‌ها، رفتار و نگاه‌مان را تغییر دهیم و به کسانی که کارشناس هستند، بازگردیم نه اینکه به سمت کسانی که از حزب ما هستند بازگردیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «ما در حال فراری دادن مغزها از کشور هستیم»، به حوزه صنعت دیجیتال اشاره کرد و گفت: ظرفیت رشد اقتصاد دیجیتال در کشور قابل توجه است و می‌تواند در شرایط تحریم راهگشا باشد؛ سهم هسته اقتصاد دیجیتال از جی دی پی ۴.۵ درصد است اما در اروپا این رقم تا ۶ است و سهم پوسته این حوزه در اروپا ۱۰ درصد و ما ۲ درصد هستیم؛ پیشران این فاصله ۸ درصد استارتاپ‌ها است اما ما چه کار کردیم؟ فیلتر کردیم و بستر را برای مهاجرت نیروها و مغزهای داخلی فراهم کردیم و از سوی دیگر شرایط را برای سرمایه‌گذاری فراهم نکردیم. در کل به جای تسهیل، آزار دادیم و اگر این کار نمی‌کردیم و اجازه می‌دادیم که رشد پیدا کنند ما در اینجا نبودیم.

در ادامه این میز گرد اقتصادی یحیی آل ساخت به عنوان یکی از کارشناسان برنامه به طرح پرسشی درباره سیاستهای اجرایی مسعود پزشکیان برای اجرای برنامه هفتم و همچنین تیم اقتصادی او پرداخت.

پزشکیان در پاسخ گفت: من متخصص نیستم اما بر اساس اصلاحاتی که در دنیا انجام شده است عمل خواهم کرد؛ ما باید به قانون عمل کنیم و مشکل امروز ما نیز به این دلیل است که هر وزارتخانه برای خودش شاه است و کار خود را انجام می‌دهد و به قانون نیز عمل نمی‌کند. وقتی مسئولیت، عملکرد و پاسخگویی نداشته باشیم، واقعیت همین می‌شود که می‌بینیم. هر کسی می‌خواهد وزیر یا مدیرکل شود باید به قانون عمل کند، اگر او نتوانست سیاستی را اجرا کند باید یقه او را گرفت؛ مشکل این است که ما یقه این افراد که بلد نیستند اما در سمتی نشسته‌اند را نمی‌گیریم. باید مسئولینی را که در قبال مسئولیت خود پاسخگو نیستند، محاکمه کرد.

به گزارش ایسنا، محمد حسین حسین زاده بحرینی در ادامه این میزگرد به طرح پرسشی مبنی بر اینکه اگر آقای پزشکیان رئیس جمهور شود، ۶ ماه بعد چه برنامه‌ای را برای اصلاح قیمت بنزین به مجلس ارائه می‌دهد؟ طرح کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «مشابهت نظر علمی خیلی روشن است»، تاکید کرد: هر حرکتی که می‌خواهیم برای اصلاح قیمت بنزین و رفع هر ناترازی انجام دهیم در ابتدا باید مردم را توجیه و آماده کنیم و در آن‌ها این پذیرش به وجود بیاید که این مداخله منجر به درمان خواهد شد؛ این‌که من تصمیم بگیرم بدون مشارکت مردم و نظر مردم یک شبه تصمیم بگیرم و آن فاجعه به وجود بیاید نه علمی و نه قابل قبول است.

پزشکیان گفت: در زندگی بدون شرمساری باید کاری بکنیم که هر نان آور خانواری که شب به منزل خود می‌رود، شرمنده زن و بچه خود نشود. من هیچ وقت نمی‌توانم نظر کارشناسی بدهم بلکه کارشناسان باید بنشینند و نظر بدهند و تجربیات بین‌المللی را نیز مورد بررسی قرار دهند؛ در نهایت نیز باید زندگی بدون شرمساری مردم را مورد نظر قرار دهند؛ در این زمینه قطعا بدون توجه به سرمایه‌گذاری خارجی نمی‌توان جراحی مرد و عده‌ای را از زندگی ساقط کرد.

وی افزود: دیدگاه من کارشناسی است و اگر الان بخواهم در این زمینه نسخه‌ای ارائه دهم، قطعاً بدانید که حرف بی‌ربطی زده؛ چرا که من کارشناس این کار نیستم؛ من ممکن است که بگویم کاری انجام شود یا نشود اما اجرای کار بر عهده کارشناسان است؛ کارشناسان باید بنشینند و تصمیم گیری کنند و هر تصمیمی هم که گرفتند باید در ابتدا با مردم صحبت کنند و این دغدغه را در وجودشان داشته باشند که مردم صدمه نبینند؛ در نهایت نیز تصمیم خود با مشارکت و هماهنگی مردم اجرا کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: علت این‌که ما در حوزه‌های بسیاری به نتایج مورد نظر خود نرسیده‌ایم این است که نقشه‌ای نداشته‌ایم و هر روز از خواب بیدار شدیم و یک طرح دوفوریتی برای انجام کاری مطرح کرده‌ایم؛ درحالی که مسلمان و فرد آگاه حرف ثابت، محکم و پایدار میزند. تصمیم گیری در بی‌ثباتی منجر به بلایی می‌شود که بر سر مردم آمده است در نتیجه اگر می‌خواهیم این اتفاق نیفتد باید به کارشناسان توجه کنیم.

دانش جعفری در ادامه پرسشی درباره برنامه‌های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در زمینه رفع کسری بودجه دولت طرح کرد.

پزشکیان در پاسخ با تاکید بر  این‌که «باید در سیستم اداری مداخله کرد»، اظهار کرد: کار سخت را نمی‌توان خیلی راحت و به سرعت انجام داد؛ اگر تجارت خارجی سرمایه‌گذاری خارجی و روابط بین‌الملل را درست نکنیم و فقط بخواهیم در سیستم اداری مملکت مداخله کنیم امکان ندارد آن‌چه را که در سیاست‌های کلی دیده شده است محقق کنیم؛ هیچکس با این روند بازار و انسدادی که با کشورهای منطقه داریم، نمی‌تواند چنین معجزه‌ای انجام دهد.

وی افزود: ما نمی‌گوییم که با اسرائیل دوست شویم اما می‌توانیم با بسیاری از کشورها با زبان دیپلماتیک حرف بزنیم اما نمی‌زنیم؛ در سیاست‌های کلی آمده است که تنش زدایی کنیم اما ما تنش می‌آفرینیم؛ چه لزومی داشت که سفارت عربستان سعودی را آنطور تخریب کنیم یا این‌که سفارت انگلستان را تخریب کنیم و آبروی خود را ببریم؟ آیا زمانی قرار است به چشم اندازی که رهبر انقلاب ترسیم کردند، برسیم، این مداخلات ضد دستیابی به اهداف نمی‌شود؟ نباید تصور کنیم که می‌توانیم سفارتی را تخریب کنیم و برای همه شاخ و شانه بکشیم و اگر بتوانیم سیستم اداری را درست کنیم، مشکل حل می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از عملکرد دولت‌ها بر خلاف قوانین برنامه‌های چند ساله در جهت کاهش حجم دولت اظهار کرد: سرمایه گذاری خارجی و اصلاح ناترازی‌ها اتفاقی است که باید رخ دهد؛ باید از یک طرف سوپاپ اطمینانی درست کنیم و از طرف دیگر مداخلات لازم را انجام دهیم؛ من معتقدم این کار بدون مشارکت مردم ایران امکان پذیر نیست. اگر در چارچوب چشم انداز سیاست‌های برنامه هفتم با افراد قرارداد ببندیم و از آن‌ها بخواهیم که راه مشخصی را بروند و افراد ماهر و کاردان بیایند و کار را بر عهده بگیرند و در هر قطعه‌ای اصطلاحاتی انجام شود، این اصلاحیات اندک اندک ما را از بحران خارج می‌کند.

پزشکیان گفت: نباید انتظار داشت که من فردا معجزه کنم و دفعتا همه مشکلات برطرف شود؛ چراکه اولا من کاری نخواهم کرد بلکه ما کاری انجام خواهیم داد و در این ما اگر به شایستگان میدان کار بدهیم، مغرها و سرمایه‌های مادی و اسنعدادهای این مملکت فرار نخواهند کرد.

در ادامه حسین‌زاده بحرینی به طرح پرسشی مبنی درباره توانایی و راهکارهای این نامزد انتخابات در خصوص کاهش سهم بیمار از هزینه درمان را به زیر ۳۰ درصد پرداخت.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ گفت: ما راهکار را در قانون آوردیم و مشکل اجرا است. بیمه، مجلس، دولت و قوه قضائیه تخلف می‌کنند؛ من قطعاً اگر به قدرت برسم حداقل در این رابطه آنچه قانون است را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرح پزشک خانواده گفت: در آمریکا که آنقدر آزاد است یک برنامه وجود دارد که فردی با بیماری قلبی، پزشک باید بگوید با چند مداخله این بیماری برطرف می‌شود و اگر اضافه‌تر برنامه‌ریزی کند بیمه آن را جریمه می‌کند. امروز در ایران پزشک متخصص در شهرستان ماهی ۲۵ میلیون در می‌آورد در حالی که خارج از کشور پنج شش برابر آن را به او می‌دهند. واقعیت این است که تا زمانی که زندگی انسان‌ها را تأمین نکنیم انتظار خدمت درست از آن‌ها، اشتباه است.

** احمد میدری و حسین عبده تبریزی به عنوان مشاوران اقتصادی پزشکیان و همچنین یحی آل اسحاق، به عنوان کارشناسان برنامه میزگرد اقتصادی ، داود دانش جعفری، محمدحسین حسین زاده بحرینی به عنوان کارشناسان اقتصادی در این برنامه حضور داشتند.

انتهای پیام/


ایران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.