پس از حمام گوش‌تان را خشک نکنید

جام جم آنلاین: یک متخصص گوش، گلو و بینی گفت: پس از حمام و استخر گوش خود را بویژه با گوش پاک‌کن خشک نکنید، چراکه خشک کردن گوش، زمینه ابتلا به عفونت‌های قارچی کانال گوش خارجی را فراهم می‌کند.

دکتر علیرضا مصباحی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: استفاده از گوش‌ پاک‌کن را برای تمیز کردن گوش به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم و تنها زمانی مصرف گوش پاک‌کن توجیه‌پذیر است که قرار باشد دارویی مانند پماد در گوش استفاده شود.

این جراح و متخصص بیماری‌های گوش، گلو و بینی تاکید کرد: ‌گوش پس از استخر و حمام نیاز به خشک کردن ندارد و فردی که پرده گوشش سالم است احتیاج به فرو کردن پنبه در گوش و استفاده از گوش‌گیر در حمام ندارد.

وی توصیه کرد: اگر افراد مستعد ابتلا به عفونت قارچی استخر بروند، می‌توانند پس از خارج شدن از استخر از دور با سشوار گوش خود را خشک کنند و با نظر پزشک از قطره‌هایی که خاصیت اسیدی دارد استفاده کنند، در نتیجه لازم نیست از گوش‌ پاک‌کن استفاده کنند، چراکه گوش پاک‌کن باعث از بین رفتن جرم گوش و قلیایی شدن محیط آن می‌شود، علاوه بر آن موجب ایجاد زخم در گوش، از بین رفتن استخوانچه‌های گوش و حتی پارگی پرده گوش و کری برگشت‌ناپذیر می‌شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه مردم هنگام خارش گوش با جسمی نوک‌تیز، کانال گوش را می‌خارانند و آن را تمیز می‌کنند، بویژه خانم‌ها برای این کار از سنجاق مو استفاده می‌کنند. در این شرایط پوست کانال گوش زخم می‌شود و قارچ زیر پوست نفوذ می‌کند و عفونی می‌شود، البته نخستین راه پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی تلاش در جهت قلیایی نشدن محیط کانال گوش است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *