پشت پرده افزایش قیمت‌ مسکن مهر چه می‌گذرد؟

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) از نیمه دوم سال قبل افزایش قیمت‌های مسکن در کشور به ویژه در کلان‌شهرها قوت گرفت و در کنار این افزایش قیمت‌ها تقاضای خرید خانه‌ ارزان قیمت و دولتی به سمت مسکن مهر افزایش یافت که دست آخر به افزایش قیمت‌ واحدهای در حال ساخت مسکن مهر به دلایل مختلف از سوی بعضی شرکت‌های عمران شهرهای تازه منجر شد.

پس از افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ،‌ افزایش تقاضای مسکن مهر در شهرهای پرند و پردیس به اوج خود رسید به گونه‌ای که بعضی معتقدند افزایش‌ قیمت‌ها در این شهرها متاثر از افزایش تقاضای ناشی از عادت نادرست ایرانی‌ها که هر چه قیمت‌ها افزایش می‌یابد تقاضا نیز بیشتر می‌شود، بوده است.

بر اساس جداول انتشار یافته از قیمت‌ پروژه‌های مختلف مسکن مهر پردیس و پرند که شاهد بیشترین افزایش قیمت‌ها بودند، یک تا پنج میلیون تومان بر مبالغ فروش افزوده شده است که شرکت عمران پردیس سبب این افزایش قیمت را تکمیل شدن خدمات زیربنایی و محوطه‌سازی عنوان کرده است. بعضی دیگر نیز درخواست افزایش قیمت‌ها از سوی انبوه‌سازان را سبب این افزایش قیمت‌ها می‌دانند که رییس کانون سراسری انبوه‌سازان در این باره توضیح داده است.

به گفته ایرج رهبر خرید و فروش و تعیین قیمت واحدهای مسکن مهر از سوی دولت صورت می‌گیرد و انبوه‌سازان تنها سازنده می باشند.

وی با اشاره به درخواست افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر به ایسنا اظهار کرد: درخواست افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر هم به دولت قبلی و هم دولت تازه ارائه شده است.

رهبر سبب درخواست افزایش قیمت‌ها خانه‌های مهر را افزایش هزینه‌های تمام شده ناشی از افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها عنوان کرد.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به افزایش قیمت خوردو، مواد غذایی و مصالح ساختمانی از سال قبل تاکنون گفت: افزایش قیمت‌های اقلام مختلف به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل‌ می باشند که مسکن نیز تحت تاثیر آن‌ها رو به افزایش بوده است.

وی از جمله دلایل افزایش هزینه‌های ساخت را به افزایش قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان و مصالح ساختمانی عنوان و افزود: قیمت ساخت هر متر واحد مسکونی مهر از چهار سال پیش همان ۳۰۰ هزار تومان بود که پس از اعلام افزایش ۱۳ درصدی از سوی وزیر به ۳۴۰ هزار تومان رسید.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان خواستار هماهنگی بیشتر در قیمت‌گذاری مسکن مهر شد و گفت: اگر بخواهیم منابع و سرمایه ملی هدر نرود نباید بگذاریم ساخت و ساز مسکن مهر نیمه کاره رها شود یا انبوه‌سازان را مجبور به ساخت و ساز کنیم.

رهبر با تاکید بر کارشناسی و منطقی کردن قیمت‌ها اظهار کرد: در حال حاضر از دو میلیون واحد فقط ۶۰۰ هزار واحد تحویل داده شده و ممکن است افزایش قیمت‌ها برای این تعداد واحد اعمال شود.

به گزارش ایسنا، علی نیکزاد – وزیر راه و شهرسازی دولت دهم – در ماه‌های پایانی وزارتش دربارهٔ افزایش قیمت‌های مسکن مهر اعلام کرد :”غیر از توافق قبلی، افزایش قیمت برای مسکن مهر نداریم و اکنون شاهد ثبات در بازار مصالح ساختمانی هستیم و هیچ گونه افزایش یا پرش قیمت را در ساخت مسکن مهر پردیس نمی‌پذیریم”.

وی دربارهٔ درخواست بعضی پیمانکاران مبنی بر افزایش دستمزد نیز تاکید کرده بود ازآن‌جاکه قرارداد منعقد شده با انبوه سازان و پیمانکاران در طرح مسکن مهر به صورت قیمت مترمربع مقطوع است و مبتنی بر فهرست بها نیست هیچ گونه تعدیل یا افزایش قیمتی در پروژه‌های مسکن مهر شهر تازه پردیس اعمال نمی‌شود.

نیکزاد با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی قیمت مصالح ساختمانی و فرآوردهای مورد نیاز ساخت مسکن را به صورت مداوم رصد می‌کند، گفته بود چنانچه پرش ارزی یا مورد خاصی رخ دهد که ناشی از موارد اقتصادی باشد، این وزارتخانه با انجام بررسی‌های لازم و تأثیر این پرش‌ها روی مصالح و موارد اساسی مانند آنچه که پیش از ابن در مورد قیمت آنسانسور رخ داد، اقدامات لازم برای محاسبه مابه‌التفاوت انجام می‌دهد اما در حال حاضر شاهد ثبات بازار مصالح ساختمانی هستیم.

آخرین خبرها
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *