پشت پرده مرگ سفیر آمریکا در لیبی؛ واشنگتن از حمله خبر داشت

ایندیپندنت فاش کرد

جهان > آمریکای‌شمالی
یک روزنامه انگلیسی به نقل از منابع دیپلماتیک از پشت پرده مرگ سفیر آمریکا در لیبی پرده برداشت و نوشت که آمریکا از حمله به کنسولگری خود در شهر بنغازی واقع در لیبی خبر داشت ولی هیچ هشداری به دیپلمات‌هایش نداد.

فارس نوشت: روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در خبری ماجرای پشت پرده مرگ سفیر آمریکا در لیبی را فاش کرد و نوشت که آمریکا از حمله به سفارتش در لیبی آگاه بود اما هیچ کاری نکرد.

بر اساس این خبر، کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی به همراه سه تن دیگر از دیپلمات‌های این کشور احتمالا نتیجه یک نقص امنیتی جدی و ادامه دار است.

مقامات آمریکایی بر این باورند که حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی از پیش طراحی شده بود؛ این خبر در شرایطی گزارش می‌شود که «کریس استیونز» سفیر آمریکا در لیبی مدت زمان کوتاهی بود که از سفر به آلمان، استرالیا و سوئد، به لیبی بازگشته بود و قرار بود که سفر او به بنغازی، جایی که او به همراه سه دیپلمات دیگر کشته شد محرمانه باقی بماند.

این روزنامه انگلیسی نوشته است: بر اساس اعلام منابع عالیرتبه دیپلماتیک، وزارت امور خارجه آمریکا ۴۸ ساعت قبل از حمله به کنسولگری این کشور در بنغازی و سفارتش در قاهره، اطلاعات معتبری در دست داشته است که نشان می‌داد احتمال این وجود داد که هیئت نماینده آمریکا در این کشورها هدف حمله قرار بگیرد.

این در حالیست که بر اساس نوشته این روزنامه، آمریکا هیچ هشداری به دیپلمات‌های خود جهت آماده باش آنها و یا محدودیت تحرکاتشان نداد.

منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که کنسولگری آمریکا در لیبی برای آمادگی جهت مقابله با هرگونه خشونت مرتبط با سالگرد ۱۱ سپتامبر یک پیغام دریافت کرد اما محدوده دفاعی این کنسولگری در مدت ۱۵ دقیقه شکست و تظاهرات کنندگان به این کنسولگری حمله کردند.

در ادامه این خبر آمده است که دولت آمریکا در شرایط فعلی با یک بحران در لیبی روبروست زیرا اسناد حساس موجود در کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی گم شده‌اند و مکان مخفی مربوط به خانه امن در این شهر که کارکنان کنسولگری به آنجا فرار کرده بودند نیز هدف حمله خمپاره‌ای قرار گرفته است؛ به این ترتیب سایر پناهگاه‌های موجود در سراسر کشور لیبی دیگر امن نخواهند بود.

گفته می شود که برخی از اسناد گم شده از کنسولگری آمریکا در بنغازی حاوی اسامی اتباع لیبیائی بوده است که برای آمریکا کار می‌کنند؛ افشای این اسناد می تواند زندگی این اتباع را به خطر بیندازد؛ گفته می‌شود که سایر اسناد گم شده نیز مربوط به قراردادهای نفتی بوده است.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ