پوتین لایحه “ضد مگنیتسکی” را امضا کرد

۸ م دیماه ،

novosti-11.jpg

رییس‌جمهوری روسیه امروز (جمعه) لایحه ممنوعیت تقبل فرزندخواندگی کودکان یتیم روس توسط آمریکایی‌ها را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش از این مجلس علیای پارلمان روسیه با اکثریت آرا به لایحه ممنوعیت تقبل فرزندخواندگی کودکان یتیم روس توسط آمریکایی‌ها رای داده بود.

امضای لایحه ممنوعیت تقبل فرزندخواندگی کودکان یتیم روس توسط آمریکایی‌ها توسط ولایمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در حالی صورت گرفت که انتقادات گسترده داخلی و بین‌المللی نسبت به آن مطرح شده است.

این لایحه در واقع تلافی تصویب قانونی توسط آمریکایی‌ها است (قانون مگنیتسکی) که خواهان تحریم آن دسته از مقامات روس شده‌اند که به عنوان ناقضان حقوق بشر شناخته می‌شوند.

با امضای این لایحه توسط پوتین، ده‌ها کودک روس که در آستانه قبول شدن به فرزندخواندگی از سوی خانواده‌های آمریکایی قرار دارند، از ترک کشور روسیه منع خواهند شد.

در ۲۰ سال قبل سرپرستی ده‌ها هزار کودک روس توسط آمریکایی‌ها به عهده گرفته شده است.

سازمان یونیسف تخمین زده که در روسیه حدود ۷۴۰ هزار کودک بی‌سرپرست وجود دارد.

همه ۱۴۳ نماینده شورای فدراسیون روسیه (مجلس علیای پارلمان این کشور) روز چهارشنبه در حمایت از این لایحه که انتقاد مقامات آمریکا و بعضی مقامات روس و همچنین فعالان و هنرمندان را در پی داشته است، رای دادند.

منتقدان می‌گویند که این لایحه سبب قربانی شدن کودکان و محروم کردن آنها از فرصت فرار از مصیبت زندگی در یتیم خانه می‌شود.

رای‌گیری روز چهارشنبه چند روز پس از آن انجام شد که مجلس سفلی پارلمان روسیه (دوما) نیز به این لایحه رای مثبت داد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه نسبت به این تصمیم پارلمان روسیه اظهار تاسف کرد.

پاتریک ونترل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهار داشت: از سال ۱۹۹۲ تاکنون خانواده‌های آمریکایی پذیرای بیش از ۶۰ هزار کودک روس در خانه‌هایشان بودند و به آنها فرصت رشد پیدا کردن در محیط خانواده را داده‌اند.

وی افزود: لایحه تصویب شده توسط پارلمان روسیه جلوی کودکان بسیاری را از بهره‌مندی از این فرصت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این اشتباه است که سرنوشت کودکان را به ملاحظات سیاسی نامربوط وابسته کنیم.

روز چهارشنبه پیش از رای‌گیری، هفت تن از معترضانی که در داخل ساختمان شورای فدراسیون روسیه با گرفتن پوسترهایی دست به اعتراض زده بودند، بازداشت شدند.

روی یکی از این پوسترها نوشته شده بود: “کودکان در حال یخ زدن در جنگ سرد می باشند!”

در شهر سنت پترزبورگ نیز حدود ۶۰ تن از معترضان دست به تجمع زدند.

لایحه ممنوعیت سرپرستی کودکان یتیم روس توسط آمریکایی‌ها بخشی از قوانین گسترده‌تری است که از سوی قانون‌گذاران هم‌پیمان ولادیمیر پوتین در تلافی قانون اخیر آمریکا بر ضد مقامات ناقض حقوق بشر روسیه مطرح شده‌اند.

قانون‌گذاران روسیه در ابتدا پاسخی را که کما بیش مقابله به‌مثل با قانون آمریکایی بود در نظر گرفته و قرار بود تنها برای آن دسته از آمریکایی‌های که حقوق روس‌ها را نقض کرده‌اند، تحریم‌های مسافرتی و تصرف دارایی‌های آنها را در نظر بگیرند.

اما این واکنش گسترش پیدا کرده و ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روس نیز به آن اضافه شد و همچنین طی آن مقامات روسیه خواهان ممنوعیت فعالیت هرگونه سازمانی شدند که با دریافت پول از شهروندان آمریکایی دست به فعالیت‌های سیاسی بزند و یا به عنوان تهدید علیه منافع روسیه تعیین شود.

بر اساس قانون روسیه، خارجی‌ها تنها هنگامی اجازه دارند فرزندخواندگی کودکان روس را قبول کنند که خانواده‌ای در روسیه نسبت به فرزندخواندگی آن کودک اظهار تمایل نکرده باشد.

برخی از مقامات بلندپایه دولت روسیه از جمله وزیر امور خارجه این کشور علیه این قانون موضع‌گیری کرده و گفته‌اند که چنین قانونی نقض قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی روسیه خواهد بود.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ