پیدا شدن ۲.۵ تن اورانیوم مفقود شده در لیبی

نیروهای شرق لیبی به فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» اعلام کردند که اورانیومی که پیش تر آژانس بین المللی انرژی اتمی از مفقود شدن آنها در این کشور خبر داده بود، پیدا شده است.

پیدا شدن ۲.۵ تن اورانیوم مفقود شده در لیبی

 به گزارش ممتاز نیوز، نیروهای شرق لیبی به رهبری خلیفه حفتر از کشف بشکه‌های اورانیومی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش تر اعلام کرده بود که در جنوب این کشور ناپدید شده، خبر داد.

نیروهای شرق لیبی در بیانیه خود اعلام کردند که یکی از مقامات این آژانس به نام «ماسیمو» چهارشنبه گذشته با حضور در دفتر دبیرکل ارتش لیبی (نیروهای شرق) از ناپدید شدن ۱۰ بشکه اورانیوم در سایتی که این اورانیوم نگهداری می‌شد، خبر داد.

نیروهای شرق لیبی افزودند: بر همین اساس اقداماتی در این رابطه انجام شد و نیروی ارتش این بشکه‌ها را در منطقه‌ای در فاصله حدود ۵ کیلومتری از سایت به سمت مرز چاد، پیدا کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: از مقادیر کشف و ضبط شده فیلم گرفته شد تا آژانس بین المللی انرژی اتمی متخصصان را برای رسیدگی اعزام کند.

بر اساس بیانیه نیروهای شرق لیبی، سایت اورانیوم جنوب لیبی در سال ۲۰۲۰ توسط اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بازدید قرار گرفت و موجودی اورانیوم شمارش و درب انبار مهر و موم شد.

آژانس بین المللی اتمی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد بازرسان این آژانس در تحقیقات خود دریافتند که حدود ۲.۵ تن اورانیوم طبیعی از یک منطقه در لیبی که تحت کنترل دولت نیست، مفقود شده است.

در این گزارش آمده است: بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای دریافتند که ۱۰ بشکه حاوی تقریبا ۲.۵ تن اورانیوم طبیعی به شکل (کنسانتره سنگ اورانیوم) که قبلاً توسط دولت لیبی گزارش شده بودند، در مکان اعلام شده وجود نداشتند.

یراساس این گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیقات بیشتری را برای مشخص شدن نحوه مفقود شدن اورانیوم از این مکان که به نام آن اشاره نشده است، انجام خواهد داد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *