پیشبینی اینفورما از درآمد ۲۲۷٫۶ میلیارد دلاری اپراتورها از اینترنت موبایل

پیشبینی اینفورما از درآمد ۲۲۷٫۶ میلیارد دلاری اپراتورها از اینترنت موبایل

اینفورما پیش‌بینی کرده است که درآمد اپراتورهای دنیا تا سال ۲۰۱۶ از اینترنت موبایل به ۲۲۷٫۶ میلیارد دلار و از باند پهن موبایل به ۹۱٫۱ میلیارد دلار می‌رسد.
به گزارش عصر ارتباط، در طول سال ۲۰۱۱ درآمد ۱۱۲ میلیارد دلاری در جهان از محل فروش بسته‌های دیتای اینترنت موبایل و ۴۲ میلیارد دلاری از محل فروش بسته‌های تعرفه‌ای باند پهن موبایل به دست آمد.

سرویس‌های اینترنت موبایل برای گوشی‌های موبایل و سرویس‌های باند پهن موبایل برای دستگاه‌های کامپیوتری قابل حمل، از جمله سرویس‌های دسترسی به اینترنت هستند که در سال ۲۰۱۱ در دنیا ۱۱۲ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۶ این رقم به ۲۲۸ میلیارد دلار برسد و این سرویس‌ها در مجموع ۴۷ درصد از درآمد ناشی از سرویس‌های غیرصوتی را تشکیل خواهند داد.

سرویس‌های اینترنت موبایل بیشترین درآمد را برای اپراتورها داشته‌اند و امروزه دیتا قلب سرویس‌های ارتباطی بی‌سیم را تشکیل می‌دهد. در این میان شبکه‌های دیتای موبایل که پوشش و نرخ بالاتری دارند، برای اپراتورهای تلفن همراه طی ۱۰ سال گذشته از اولویت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند.

گوشی‌های موبایل نیز از این پس تنها قادر به برقراری ارتباط با اینترنت نیستند بلکه دسترسی به اینترنت از طریق آنها به یکی از ویژگی‌های پایه‌شان تبدیل شده است.

وقتی در سال ۲۰۰۶ Softbank، اپراتور ژاپنی وودافون را خرید، به دلیل اشباع بازار و نرخ بالای ضریب نفوذ تلفن همراه درآمدهای آن کاهش یافت. این اپراتور که ۲۰ میلیون دلار به صورت نقدی برای خرید وودافون پرداخته بود باید درآمد خود را افزایش می‌داد به همین دلیل از خیر فروش تلفن همراه گذشته و روی سرمایه‌گذاری ارایه سرویس‌های دیتا تمرکز کرد. در همین حال درآمدهای صوت رو به کاهش بود اما درآمد دیتا رو به افزایش گذاشت. این اپراتور در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که ۵۴ درصد از درآمدهای آن از سرویس‌های دیتا به جز پیام کوتاه بوده است و ۱۰۰ درصد مشترکان آن از گوشی‌های نسل سوم تلفن همراه استفاده می‌کردند.

دیگر استفاده از اینترنت موبایل برای مشترکان دنیا به یک امر روزمره بدل شده است. آنها برای جستجوی اطلاعات، دانلود و استفاده از برنامه‌های آنلاین در طول سفر خود، Push email، سرویس‌های پیادم‌دهی فوری، تلفن اینترنتی و بک آپ گرفتن از برنامه‌های خود به این سرویس‌ها نیاز دارند.

در پایان سال ۲۰۱۱ تعداد کاربران اینترنت موبایل در سراسر دنیا به ۱٫۲۴ میلیارد نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۳٫۴۷ میلیارد نفر تا سال ۲۰۱۶ برسد. تعداد کاربران باند پهن موبایل کمتر از کاربران اینترنت موبایل هستند و این روند در دوره پیش‌بینی شده نیز ادامه خواهد داشت زیرا دارندگان دستگاه‌های کامپیوتری قابل حمل که قابل اتصال به مودم‌های دانگل باشند، کمتر از گوشی‌های موبایل هستند. بر همین اساس تا پایان سال ۲۰۱۱ تعداد کاربران باند پهن موبایل در سراسر جهان ۲۱۸ مییون نفر بود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۶ به ۷۰۷ میلیون نفر برسد.

اینفورما تخمین زده است که با استفاده از سرویس‌های باند پهن موبایل، میزان ترافیک ناشی از جستجوی اینترنت، تماشای ویدئو، رادیو اینترنتی و بسیاری فعالیت‌های دیگر افزایش یابد.

لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

اخبار ICT در ایستنا

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.