پیشنهاد بنزین ۹۰۰ تومانی به دولت

۲۹فروردین۱۳،

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه به دولت پیشنهاد می‌دهیم عرضه بنزین به صورت تک نرخی انجام شود، یکی از راهکارهای مدیریت مصرف بنزین و گازوئیل را افزایش قیمت این دو فرآورده‌ نفتی عنوان کرد و گفت: در صورت افزایش قیمت فعلا عرضه کارتی بنزین و گازوئیل متوقف نخواهد شد.

علیرضا ضیغمی در گفتگو با مهر دربارهٔ پیشنهاد دولت به کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش قیمت بنزین یارانه ای و آزاد به ترتیب به ۷۰۰ و ۹۰۰ تومان به ازای هر لیتر، گفت: هنوز افزایش قیمت بنزین برای سال جاری قطعی و نهایی شده؛ هر چند مجلس به کلیات بودجه ۹۲ دولت رای مثبت داده است. 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه افزایش قیمت بنزین و حتی گازوئیل منجر به مدیریت بیشتر در مصرف این دو فرآورده نفتی خواهد شد، تصریح کرد: متوسط مصرف بنزین و گازوئیل به ترتیب در سال ۹۱ به ۶۳٫۴ و ۹۶ میلیون لیتر در روز رسیده که هر یک حدود دو میلیون لیتر بیش از ظرفیت تولید فعلی پالایشگاه های نفت است. 

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه با افزایش مصرف بنزین و گازوئیل بخشی از ظرفیت مجتمع های پتروشیمی به تولید این دو فرآورده نفتی اختصاص یافته است، بیان کرد: در صورت افزایش قیمت، پیش بینی می گردد مصرف این دو فرآورده نفتی مدیریت شود. 

این مقام مسئول با بیان اینکه با افزایش قیمت بنزین در صورتی که به مردم فشار نیاید موافق هستیم، تبیین کرد: هم اکنون متوسط فروش روزانه بنزین در جایگاه ها با قیمت آزاد حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر است و مابقی با قیمت نیمه یارانه ای ۴۰۰ تومان به فروش می رسد. 

وی همچنین با ارائه پیشنهادی به دولت خواستار عرضه بنزین به صورت تک نرخی شد و افزود: تک نرخی شدن قیمت بنزین و حتی گازوئیل منجر به کاهش زمان حساب و کتاب واریز مبالغ حاصل از فروش بنزین و گازوئیل در جایگاه ها و واریز آن به خزانه و یا حتی پرداخت کارمزد جایگاه ها خواهد شد. 

ضیغمی با اعلام اینکه در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و حتی تک نرخی شدن قیمت بنزین اما عرضه این فرآورده نفتی با کارت هوشمند سوخت متوقف نخواهد شد، تاکید کرد: عرضه کارتی بنزین منجر به ثبت تراکنش کارت های هوشمند سوخت و جلوگیری بخشی از این کارت ها به مبادی مرزی خواهد شد. 

معاون وزیر نفت مهمترین مزیت سامانه هوشمند سوخت را مدیریت و رصد بیشتر مصرف فرآورده های نفتی همچون بنزین و گازوئیل عنوان کرد و افزود: این سامانه هوشمند ابزار موفقی برای مقابله با قاچاق سوخت به ویژه در مبادی مرزی است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ