پیش‌بینی تازه صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران , بازگشت اقتصاد ایران به رشد در سال ۲۰۲۲

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

رشد ۲٫۹ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ , منطقه یورو در رکود می‌ماند

صندوق بین المللی پول در تازهترین ارزیابی خود از اقتصاد ایران رشد منفی ۱.۵ درصدی، تورم ۴۲.۳ درصدی و نرخ بیکاری ۱۳.۲ درصدی را برای سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرد و از انتظار خود برای بازگشت اقتصاد ایران به رشد در سال ۲۰۲۲ خبر داد

خبراقتصادی:صندوق بین المللی پول شب قبل تازهترین گزارش خود از سلسله گزارش های چشم انداز اقتصاد جهانی را منتشر کرد. این گزارش ها که هر شش ماه یکبار منتشر می شوند چشم انداز اقتصادی جهان و کشورهای مختلف از جمله ایران را مورد بررسی قرار می دهند.

این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایرای برای سال جاری میلادی را منفی ۱٫۵ درصد پیش بینی کرده است که بر این اساس اقتصاد ایران در این سال همچون سال قبل در رکود باقی می ماند اما وضعیت بهتری نسبت به سال ۲۰۱۲ خواهد داشت که رشد منفی ۱٫۹ درصدی را تجربه کرده بود. در گزارش قبلی این نهاد رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۲۲ منفی ۱٫۳ درصد پیش بینی شده بود.

بر اساس گزارش تازه صندوق بین المللی پول اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ از رکود خارج می گردد و رشد ۱٫۳ درصدی را در این سال تجربه خواهد کرد که بیشتر از پیش بینی آن در گزارش انتشار یافته در آوریل ۲۰۲۲ است که رشد ۱٫۱ درصدی برای ایران در سال ۲۰۲۲ پیش بینی شده بود.

به گزارش تسنیم، صندوق بین المللی پول در ادامه گزارش تازه خود نرخ تورم ایران در سال جاری میلادی را ۴۲٫۳ درصد پیش بینی و این رقم برای سال قبل را ۳۰٫۵ درصد اعلام کرده است. بر این اساس مشکل تورم اقتصاد ایران در سال جاری حادتر از سال قبل خواهد بود. در عین حال نرخ تورم اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ کاهش خواهد یافت و به ۲۹ درصد خواهد رسید.

مشکل بیکاری در ایران نیز تشدید خواهد شد و در حالی که نرخ بیکاری در ایران طی سال قبل میلادی ۱۲٫۲ درصد بوده است بر اساس پیش بینی این نهاد بین المللی در سال جاری به ۱۳٫۲ درصد افزایش خواهد یافت. این رقم در سال ۲۰۲۲ نیز بالاتر خواهد رفت و به ۱۴٫۵ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش تراز حساب های جاری ایران در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۵ درصد تولید ناخالص داخلی بوده که پیش بینی می گردد این رقم در سال جاری به ۳٫۱ درصد و در سال ۲۰۲۲ به ۰٫۳ درصد کاهش یابد.

صندوق بین المللی پول متوسط نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه برای سال ۲۰۲۲ را ۲٫۱ درصد و متوسط نرخ تورم منطقه در این سال را ۱۲٫۳ درصد پیش بینی کرده است.

رشد ۲٫۹ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲/ منطقه یورو در رکود می‌ماند

صندوق بین المللی پول با کاهش پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد اقتصاد جهانی در این سال تنها ۲٫۹ درصد رشد می کند و رشد اقتصادی آمریکا در این سال به ۱٫۶ و منطقه یورو به منفی ۰٫۴ درصد خواهد رسید.

صندوق بین المللی پول در گزارش تازه خود موسوم به گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی پیش بینی کرده است رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی به ۲٫۹ درصد برسد.

این نهاد بین المللی در گزارش ماه جولای خود رشد ۳٫۱ درصدی را برای اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ پیش بینی کرده بود. چشم انداز ضعیف رشد در کشورهای درحال توسعه سبب اقدام صندوق بین المللی پول در کاهش پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در این سال اعلام شده است.

رشد ۲٫۹ درصدی اقتصاد جهان برای سال ۲۰۲۲ کمترین رقم از سال ۲۰۰۹ است. پیش بینی شده است اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ وضعیت بهتری داشته باشد و رشد ۳٫۶ درصدی را در این سال تجربه کند.

این گزارش از نقش مهم آمریکا در روند احیای اقتصاد جهان خبر داده و بدون توجه به اختلافات سیاسی بین کنگره و کاخ سفید بر سر بدهی ها و بودجه این کشور رشد بالایی را برای این کشور پیش بینی کرده است.

بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۲ به ۱٫۶ درصد خواهد رسید و این کشور در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصادی ۲٫۶ درصدی را تجربه می کند.

رشد اقتصادی چین کندتر خواهد شد و این در حالی است که اقتصاد این کشور در مرحله گذار از سرمایه گذاری به سمت مصرف قرار دارد. پیش بینی شده است اقتصاد چین در سال جاری رشد ۷٫۶ درصدی و در سال ۲۰۲۲ رشد ۷٫۳ درصدی داشته باشد.

منطقه یورو امسال نیز همچون سال قبل در رکود باقی می ماند و امسال رشد منفی۰٫۴ درصدی خواهد داشت اما در سال ۲۰۲۲ از رکود خارج می گردد و ۱ درصد رشد می کند.

آلمان در سال ۲۰۲۲ رشد ۰٫۵ درصدی، فرانسه رشد ۰٫۲ درصدی، انگلیس رشد ۱٫۴ درصدی، روسیه رشد ۱٫۵ درصدی، هند رشد ۳٫۸ درصدی و ترکیه هم رشد ۳٫۸ درصدی را تجربه خواهند کرد


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *