پیچ‌خوردگی‌ مچ پا می‌تواند به شکستگی منجر شود

۲۷خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : جراح و متخصص ارتوپدی گفت: اگر فرد بعد از پیچ‌خوردگی مچ پا قادر به گذاشتن پا بر روی زمین نباشد یا تغییر شکل شدیدی در پا ملاحظه کند باید به شکستگی مشکوک شود.

غلامرضا مساحی خالقی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: اشخاص در مواجهه با پیچ‌خوردگی مچ پا باید اطمینان حاصل کنند که این پیچ‌خوردگی به شکستگی منجر شده یا خیر.

جراح و متخصص ارتوپدی تصریح کرد: اگر فرد بعد از پیچ‌خوردگی مچ پا قادر به گذاشتن پا بر روی زمین نباشد یا تغییر شکل شدیدی در پا ملاحظه کند باید به شکستگی مشکوک شود و در همان مرحله اول به پزشک متخصص مراجعه کند اما اگر توانست پایش را بر روی زمین بگذارد و با وجود درد کمی هم راه برود احتمال شکستگی بسیار کمتر است.

عضو کمیته علمی انجمن جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: این دسته از اشخاص که احتمال می‌رود دچار شکستگی قوزک پا یا شکستگی در استخوان قاپ یا پیلوت نشده‌اند باید در مرحله اول بر روی موضع، یخ بگذارند و در مرحله بعد نیز استراحت کنند.

 وی استراحت گفت: این دسته از اشخاص باید پا را ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر بالاتر از سطح قلب خود قرار دهند یعنی روی زمین بخوابند و یک بالشت زیر پا بگذارند و تا زمانی که ورم و درد پا کمتر شود و قادر به راه رفتن شوند این عمل را ادامه دهند.

مساحی خالقی ادامه داد: اگر فرد بعد از استراحت قادر به راه رفتن بود و درد کمی داشت باید به همین روش ادامه دهد یعنی یخ، استراحت و بالا گذاشتن پا ؛ اما اگر بعد از ۲۴ ساعت و با ادامه این روش ، درد آرامتر نشد و تشدید پیدا کرد باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند چرا که امکان دارد لیگمان‌ها پاره یا مچ پا دچار شکستگی شده باشد که درمان خاص خود را می‌طلبد.

این جراح و متخصص ارتوپدی به اشخاصی که پیچ‌خوردگی‌های مکرر دارند پیشنهاد کرد از کفش‌هایی استفاده کنند که تا بالای مچ پا را می‌گیرد یعنی کفش‌های نصف پوتینی و کفش‌هایی که طبی باشند همچنین به خانم‌ها پیشنهاد کرد از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند بپرهیزند.

عضو کمیته علمی انجمن جراحان ارتوپدی ایران اضافه کرد: اگر تعداد پیچ‌خوردگی‌های پا در فرد از ۳ تا ۴ بار در سال بیشتر بود یا فرد بسیار راحت و بدون هیچ سببی مچ پایش پیچ می‌خورد باید به پاره یا شل بودن لیگمان‌های پا شک کند و به پزشک متخصص برای بررسی بیشتر مراجعه کند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ