پیگیری‌ها دربارهٔ دیپلمات ربوده شده به کجا انجامید/ هیئت ایرانی در انتظار «روادید» صنعا

خرداد ۱۴۰۰

هیئت ایرانی که قرار است برای پیگیری وضعیت «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ایرانی ربوده شده در صنعا عازم یمن شود، هنوز در انتظار صدور روادید به سر می‌برد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران  سی ام تیر ماه سال جاری بود که خبرهای در بعضی رسانه‌ها انتشار یافت مبنی بر ربایش «نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا توسط اشخاص ناشناس؛ که این مسئله احضار کاردار سفارت یمن در تهران به وزارت امور خارجه را به همراه داشت و مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سرنوشت این دیپلمات ایرانی و مسئولیت دولت یمن در این زمینه به وی ابلاغ شد.

علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در تماس تلفنی با ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن ضمن محکوم کردن این عمل غیرانسانی، خواستار اقدامات جدی دولت یمن برای آزادی وی شد. ​

صالحی با اشاره به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی، حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم را مسئولیت دولت میزبان دانست و بر انجام وظائف و مسئولیت‌های دولت یمن در خصوص این اقدام تاکید کرد.

سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز دو روز پس از این واقعه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه هنوز خبر تازهی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: پیگیر هستیم و سفارت ایران در صنعا در تماس نزدیک با مقامات امنیتی یمن است.

وی دولت یمن را مسئول حفظ جان این دیپلمات خواند و افزود: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌دهند شاهد آزادی هر چه سریع‌تر نیکبخت باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص خبرها انتشار یافته مبنی بر دخالت القاعده در ربایش این دیپلمات ایرانی نیز گفت: هیچ خبر تائید شده‌ای در این زمینه نداریم و من این خبرها را تائید نمی‌کنم.

پس از آن حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با فارس از تشکیل اتاق عملیات در وزارت خارجه یمن برای پیگیری آزادی نیکبخت خبر داد.

وی همچنین از اعزام هیئتی از جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی خبر داد و گفت که دولت یمن اطمینان داده که این موضوع پایان خوشی خواهد داشت. البته از آن زمان تاکنون هنوز هیئتی از جمهوری اسلامی برای پیگیری این موضوع اعزام نشده است.

خبرنگار فارس در این زمینه اطلاع یافت که هیئت ایرانی هنوز در انتظار صدور روادید توسط دولت صنعا است و به همین خاطر هنوز هیئتی در این زمینه اعزام نشده است.

در همین راستا روز قبل (سه‌شنبه) پانزدهم مرداد ماه کاردار سفارت یمن در تهران برای دومین بار به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب نگرانی شدید کشورمان از استمرار ربایش نیکبخت و اعتراض به عدم هرگونه اطلاع رسانی صحیح از سوی دولت یمن به وی ابلاغ شد.

در این دیدار رئیس اداره دوم خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به ملاقات‌های انجام شده از سوی رئیس نمایندگی کشورمان در صنعا با مقام‌های سیاسی و امنیتی یمن و همچنین یادآوری وظیفه دولت میزبان در حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم، تاکید کرد: هیچگونه تعلل و کوتاهی در این خصوص از سوی دولت یمن پذیرفته نیست.

کاردار یمن با اظهار تاسف مجدد از این واقعه گفت که مراتب فوق را به دولت متبوع خود منتقل خواهد کرد.

«نوراحمد نیکبخت»، وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۳۰ تیر ماه در مسیر منزل به محل سفارت توسط گروهی ناشناس ربوده شد و با اینکه ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن این ربایش را محکوم کرد و گفت که دولت صنعا از همه سازوکارهای قانونی برای تحت پیگیرد قرار دادن ربایندگان استفاده خواهد کرد، ولی هنوز هیچ تحولی در این زمینه رخ نداده و با گذشت ۱۸ روز خبری از این دیپلمات ایرانی در دست نیست و دولت یمن باید پاسخگو باشد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *