چراغ سبز وزارت صنعت به آزادشدن واردات خودروهای لوکس

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

 چراغ سبز وزارت صنعت به آزادشدن واردات خودروهای لوکس

چراغ سبز وزارت صنعت به آزادشدن واردات خودروهای لوکس

ممتازنیوز: وزیر صنعت امروز در حالی از پیشنهاد این وزارتخانه برای افزایش تعرفه واردات خودروهای لوکس خبر داد که در حال حاضر واردات این خودروها ممنوع بوده و این حرف وزیر به منزله چراغ سبزی برای آزادسازی واردات خودروهای لوکس است.

به گزارش ممتازنیوز، در حال حاضر ثبت سفارش جدید و واردات خودروهای لوکس به کشور ممنوع است و دولت تنها با ترخیص خودروهای لوکس دپو شده در گمرک موافقت کرده است.
در واقع این مصوبه دولت تنها به معنی آن است که خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که چند ماه است در گمرک مانده‌اند، ترخیص شوند ولی مجوزی برای ثبت سفارش جدید یا واردات خودروهای جدید صادر نشده است.
نعمت‌زاده، وزیر صنعت امروز در این مورد گفت: پیشنهاد وزارت صنعت، افزایش تعرفه واردات خودروهای لوکس و پرمصرف و حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی است.
این بحث در حالی مطرح شده که در شرایط فعلی به دلیل برخی محدودیت‌های بین‌المللی با کمبود منابع ارزی در کشور روبرو هستیم و کارشناسان معتقدند در این وضعیت، چگونگی استفاده از منابع ارزی باید مدیریت شود.
یک فعال بازار خودرو در این مورد پیشتر به فارس گفته بود: ثبت سفارش جدید برای واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هنوز آزاد نشده ولی شنیده‌ها حاکی از آن است که این موضوع نیز به زودی عملی خواهد شد.
به گزارش فارس، وی معتقد است: به نظر می‌رسد جهت‌دهی دولت بیشتر به سمتی است که رانت یا مزیت جانبی برای کسی ایجاد نشود، به همین دلیل به نظر نمی‌رسد که ثبت سفارش واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مجدداً ممنوع شود.
در این شرایط باید دید آزادسازی واردات خودروهای لوکس با چه هدفی صورت می‌گیرد و اگر قرار است سطح کیفی تولیدات داخل افزایش یابد، چرا تعرفه واردات خودروهای بنزینی کم مصرف، کاهش نمی‌یابد تا رقابت‌پذیری تولیدکنندگان داخلی افزایش یابد؟
علاوه بر این، اگر قرار است بنزین ۷۰۰ تومانی که دولت بابت تولید آن هم یارانه پرداخت می‌کند، به خودروهای وارداتی اختصاص یابد چرا این یارانه باید در اختیار خودروهای پرمصرف و سرمایه‌داران قرار گیرد؟
تصمیم‌گیری دولت در خصوص آزاد شدن یا نشدن واردات خودروهای لوکس، پاسخی به این سوالات خواهد بود.


پرشین خودرو |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *