چرا تحریم‌ها علیه ایران کارآمد نیستند؟

۱۴فروردین۱۳،

نشنال اینترست در گزارشی از سه دسته اقدامات ایرانیان نام برده است که سبب شده‌اند تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران به نتایج مدنظر دست نیابند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس، نشریه آمریکایی نشنال اینترست گزارش مبسوطی را به این مساله اختصاص داده است که چرا تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران به اهداف مدنظر دست نیافته‌اند.

در این گزارش که به قلم «رضا مرعشی» و «تریتا پارسی» نگاشته شده است، آمده است که اقتصاد ایران از جمله بخش خصوصی، به‌جای دادن امتیازات هسته‌ای به غرب به فکر راه‌هایی برای برآمدن از پس تحریم‌ها است.

از منظر این دو تحلیلگر ایرانی‌الاصل، ایرانی‌ها برای مقابله با تحریم‌ها سه دسته اقدامات را مدنظر قرار دادند. این سه دسته اقدامات از هم مستقل‌اند اما یکدیگر را تقویت می‌کنند.

دسته اول به اقداماتی بازمی‌گردد که اقتصاد ایران را انعطاف‌پذیر می‌کند، به‌گونه‌ای که به قول این دو تحلیلگر، خم شود اما نشکند. این وضعیت همان چیزی است که در ایران «اقتصاد مقاومتی» خوانده می‌شود. استفاده از منابع سرمایه‌گذاری داخلی در پروژه‌ها، کنترل واردات، کاهش وابستگی بودجه به نفت و استفاده از سیستم‌های بانکی غیررسمی از جمله اقدامات ایرانی‌ها در این مسیر بوده است.

دسته دوم اقدامات ایرانی‌ها برای مقابله با تحریم، به خطر انداختن منافع آمریکا و اسرائیل بوده است. کمک بیشتر به گروه‌هایی نظیر حماس و جهاد اسلامی فلسطین، از این جمله است تا آنجا که ایران می‌خواهد اسرائیل بداند که قدرت نظامی مقاومت، از قدرت نظامی ایران ناشی می‌شود. افزایش حملات سایبری به منافع آمریکا از سوی ایرانی‌ها هم از دیگر اقدامات این‌چنینی می باشند.

دسته سوم، مواجه کردن غرب با واقعیات تازه است. این واقعیات بیشتر در حوزه برنامه هسته‌ای ایران به چشم می‌خورند. در بهترین حالت برای طرف غربی، برنامه هسته‌ای ایران تحت تاثیر تحریم‌ها تضعیف نشده است و در بدترین حالت حتی پیشرفت هم داشته است چرا که ایران با پیشبرد برنامه هسته‌ای خود در واقع می‌تواند در مذاکرات برای خود ابزار چانه‌زنی ایجاد کند.

این گزارش تصریح کرده که ایران در برابر فشارها تسلیم نخواهد شد بنابراین غرب باید با استفاده از کاهش تحریم‌ها به عنوان ابزار چانه‌زنی، با ایران به توافق دست پیدا کند.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *