چرا سر آرنج و زانویم تیره است؟

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


مشکل سیاهی زانو و سرآرنج‌هاست، مشکلی رایج است که بسیاری اشخاص به خصوص خانم‌ها را آزار می‌دهد. در این مطلب سعی کرده‌ایم از جنبه‌های مختلف این مشکل را بررسی کنیم، یعنی اول در مورد علل آن صحبت کنیم و بعد راه‌حل پزشکی و غیرپزشکی متفاوتی را برای بهبود این حالت ارائه دهیم. البته مسلم است که اگر به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید، راه‌حل‌هایی متناسب با نوع پوست شما ارائه خواهد داد.


تیرگی پوست

سر زانوها و روی آرنج‌هایش اینقدر سیاه و چروکیده است که وقتی این نواحی را ببینید، احساس می‌کنید سال‌هاست آب نخورده و اصلا رنگ صابون را ندیده است.

خودش هم دل خوشی از این وضع ندارد، اما هیچ کاری از دستش ساخته نیست. یک بار از دوستانش شنیده بود اگر روی زانوها و آرنج هایش را سنگ پا بکشد، سفیدتر می گردد. همین کار را هم انجام داد، اما فقط وضع بدتر شد!

وقتی حرف تیرگی سر زانوها و آرنج ها می گردد، بسیار ها فکر می کنند این مشکل مخصوص خانم هاست و آقایان هیچ وقت دچار چنین دردسری نمی شوند. در حالی که متخصصان پوست و مو می گویند تیرگی پوست روی این مفاصل، زن و مرد نمی شناسد و به سن و سال هم ربطی ندارد، اما خانم ها نسبت به این موضوع حساس تر می باشند و در نتیجه بیشتر هم به دنبال روش های درمانی می روند. برای همین هم به اشتباه تصور می گردد فقط خانم ها درگیر این موضوع خواهند شد.

بنابراین تیرگی پوست در این نواحی ممکن است برای همه اشخاص پیش بیاید که البته علل مختلف و در نتیجه روش های درمانی متفاوتی هم دارد.

علل تیرگی پوست زانوها و آرنج ها

تیرگی پوست در نواحی آرنج ها، زانوها و قوزک پا می تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد و یکی از این دلایل که برای تمام اشخاص هم یکسان است، ضخیم تر بودن پوست در این نواحی است.

زیاد که روی زمین بنشینید، قوزک پای تان سیاه تر از قبل خواهد شد و وقتی چند ساعت دست تان را روی میز یا زمین تکیه دهید، آرنج تان هم همین وضع را پیدا خواهد کرد

به همین سبب هم وقتی آرنج یا زانو در وضعیت خمیده قرار می گیرد که مفصلش کشیده شده، پوست کمرنگ تر به نظر می رسد. در نتیجه زمانی که آرنج باز است، به سبب چروکیدگی و فشرده شدن پوست، تیره تر از حالت خمیده خواهد بود.

بر همین اساس، ضخیم تر شدن پوست در حالتی که زانو یا آرنج باز است، یکی از علل تیره تر بودن این نواحی است.

میزان رنگدانه هایی که در این قسمت ها ساخته می گردد کمی بیشتر است و به همین سبب هم تیره تر از سایر بخش ها به چشم می آید.

نکته دیگری که معمولا در مورد زانو و آرنج مطرح می گردد و بسیار ها با آن روبه رو می باشند، ساییدگی پوست این قسمت های بدن است.

پوست این نواحی در معرض تماس مداوم با لباس قرار دارد و علاوه بر این، کار و فعالیت بعضی از اشخاص هم طوری است که این نواحی با زمین یا سطوح سخت در تماس خواهد بود.

در نتیجه چنین وضعی سبب می گردد پوست بدن و بویژه طبقه شاخی پوست در این قسمت ها ضخیم تر شود.

با توجه به این که طبقه شاخی پوست، لایه سلول های مرده را تشکیل می دهد، ضخیم تر شدن آن سبب می گردد پوست از نظر ظاهری تیره تر و حتی تا حدی کثیف تر از وضعیت معمول و طبیعی به چشم بیاید.

به عنوان مثال بسیار که روی زمین بنشینید، قوزک پای تان سیاه تر از قبل خواهد شد و وقتی چند ساعت دست تان را روی میز یا زمین تکیه دهید، آرنج تان هم همین وضع را پیدا خواهد کرد.

رنگ پوست هم مهم است

در کنار تمام مواردی که به آنها اشاره شد، رنگ پوست اشخاص هم در این زمینه نقش موثری دارد.

کسانی که پوست شان سبزه و تیره تر است، باید به این نکته دقت کنند که پوست قسمت هایی از بدن این اشخاص، تیره تر به نظر می رسد.

به همین سبب هم به طور معمول، تیرگی های دور چشم یا اطراف دهان یا تیرگی پوست روی مفاصلی که گفته شد و حتی تیرگی پشت بند انگشتان در این اشخاص بیشتر نمایان می گردد.

به طور خلاصه می توان گفت کسانی که از نظر رنگ بندی، پوست شان در گروه پوست های تیره قرار می گیرد، بیشتر با این تیرگی ها روبه رو خواهند بود.

بنابراین تیرگی پوست در مواردی جنبه نژادی و خانوادگی دارد، اما در تمام اشخاص، با هر رنگ پوست و از هر نژادی، ممکن است شاهد این وضع باشیم که البته شدت و ضعف آن هم به رنگ پوست خود فرد بستگی پیدا می کند.

چهار سبب دیگر تیرگی آرنج  و زانو

۱- رعایت نکردن بهداشت

عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول‌های مرده در نواحی آرنج و زانو می‌تواند یکی از علل تیرگی پوست این ناحیه مخصوصا در کودکان باشد.

۲- تماس بسیار با نور آفتاب

کسانی که تماس بسیاری با نور آفتاب دارند و این نواحی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، به‌دلیل تولید ملانین بیشتر، پوست ظاهری تیره به‌خود می‌گیرد.

۳- خشکی پوست

خشکی پوست باعث می‌شود که پوست استعداد بیشتری برای تیره شدن داشته باشد. پوست زانو و آرنج، غدد سباسه (چربی) کمتری نسبت به سایر قسمت‌های بدن دارد، بنابراین بیشتر احتمال خشک شدن دارد.

۴- بعضی بیماری‌ها

سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک و تغییرات هورمونی که در بارداری رخ می‌دهد، از علل تیرگی پوست این نواحی از بدن است.

در قسمت بعدی این مطلب راه های درمان تیرگی پوست را برایتان خواهیم گفت.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم – دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و مو

مجله سیب سبز

مطالب مرتبط:

سر آرنج و زانوی شما تیره شده؟

چه نوع پوستی دارید؟

درمان خانگی آرنج‌های پر چروک

عوامل موثر بر رنگ پوست


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ