چرا مسکن از ثبات قیمت بی‌نصیب مانده است؟

۲۸اردیبهشت،

به گزارش نوساز به نقل از خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این روزها با تعیین تکلیف بازار خودرو، بعضی متقاضیان مسکن می‌گویند حال که قیمت خودرو با وجود وارداتی بودن بخشی از مواد مصرفی آن، کاهش یافته چرا مسکن که عمده کالاهای مصرفی آن تولید داخلی است، از ثبات قیمت بی‌نصیب مانده است؟

در حالی که نیروی کار و بیش از ۷۰ درصد مصالح ساختمانی همگی تولید داخلی‌ می باشند، نرخ ارز و نوسانات این بازار بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت‌های مسکن گذاشته است؛ به ‌گونه‌ای که بعضی مسئولان و صاحب‌نظران مسکن بازگشت آرامش و ثبات قیمت‌ها را وابسته به ثبات نرخ ارز می‌دانند و بعضی دیگر رونق بازار مسکن را پس از انتخابات ریاست جمهوری و رسیدن فصل جابه‌جایی‌ها مطرح می‌کنند.

رونق بازار مسکن به چه قیمتی؟

حال این پرسش مطرح می‌شود که منظور از رونق مسکن افزایش دوباره قیمت‌هاست یا رونق در خرید و فروش‌ها؟ آیا با داغ شدن خرید و فروش‌ها باز هم قیمت‌ افزایش می‌یابد؟

در این میان بعضی از صاحب‌نظران افزایش دوباره قیمت‌ها را بعید می‌دانند و می‌گویند “مسکن دیگر ظرفیت افزایش قیمت را ندارد و دوره افزایش قیمت مسکن تمام شده است”.

هر چند از ابتدای امسال شاهد حکمفرمایی رکود در بازار مسکن بودیم اما سرشکن شدن قیمت‌ها و ثبات در این بازار مورد انتظار متقاضیان است و اقدامات برای ثبات قیمت بیش از هر تصمیم دیگری از سوی مسوولان بخش مسکن انتظار می‌رود چراکه توان مالی خرید خانه در شش ماه اخیر کم شده و رکود بازار، تعداد خرید و فروش‌ها را کاهش داده است؛ به گونه‌ای که بنگاه‌داران از کاهش معاملات مسکن و متقاضیان نیز از بالا بودن قیمت‌ها و نداشتن قدرت خرید گلایه دارند.

در این میان عده‌ای از خریداران به سبب ترس از افزایش دوباره قیمت‌ها اقدام به خرید می‌کنند و فروشندگان نیز به طمع افزاش قیمت‌ از فروش دست نگه داشته‌اند که این امر مهمترین سبب رکود در بازار مسکن و نگرانی از ناتوانی در صاحبخانه شدن است.


آخرین خبرها
منبع: نوسازنیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.