چرا من سرما می خورم اما تو نه؟

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ دوشنبه ۸ آبان ۹۱،

با توجه iبه این که در طول سال بعضی اشخاص iبه ندرت سرما می خورند و بعضی دیگر بسیار بسیار سرما می خورند بستگی iبه عواملی دارد.

دکتر محمد مهدی اسعدی، متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار iبهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: سرماخوردگی در بعضی اشخاص بسیار و در بعضی دیگر iبه ندرت دیده می گردد که سرما بخورند.

وی افزود:سرما خوردن در فصل زمستان اتفاق نمی افتد و iبه عوامل مختلفی بستگی دارد.

وی تصریح نمود: از مهم ترین عواملی که می توان iبه آن اشاره نمود؛ مقاومت ژنتیکی بدن اشخاص است که در بعضی از اشخاص این مقاومت سطح بالایی دارد و دیر سرما می خورند در مقابل با اشخاصی که از مقاومت ژنتیکی بدنی کمی برخوردارند میزان ماده ترشحی دفاعی بدن پایین است و سریعتر سرما می خورند.

وی عنوان نمود: تغذیه مناسب هم می تواند از عواملی باشد که سطح دفاعی بدن را بالا می برد iبه طور مثالً مواد غذایی که روزی ۳ لیوان حاوی ویتامین C باشد و یا مصرف بسیار یک لیوان شیر و عسل در طی دوره سرما و قدرت دفاعی بدن را بالا می برد در صورتی که رژیم غذایی نامناسب هم گرفته شود قدرت  دفاعی بدن کاهش می یابد.

 وی افزود: اگر درجه حرارت بدن چه در سرما و چه در گرما حفظ شود سرماخوردگی اتفاق نمی افتد یعنی تغییر ناگهانی درجه حرارت بدن چه از محیط گرم وارد محیط سرد شویم و چه از محیط سرد وارد محیط گرم شویم سبب سرما خوردگی می گردد.

مثلاً در تابستان از محیط خارج که گرم است وارد منزل زیر کولر شویم و چه در زمستان از منزل که گرم است وارد فضای سرد خارج شویم سبب سرماخوردگی می گردد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *