چرا پرچم ترکیه در جشن نوروز بالا نرفت؟

۱فروردین ۱۳،

بالا نرفتن پرچم ترکیه در مراسم نوروز به نظر مقامات ترکیه مساله ساده ای نیست؛ آنان نگران این می باشند که اگر پرچم ترکیه در جشن نوروز بالا نرود، به تدریج پرچم تازهی جایگزین پرچم ترکیه شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ،  در حالی که در جشن نوروز در استان دیار بکر ترکیه پرچم ترکیه به اهتزاز در نیامد و رجب طیب اردوغان به این مساله اعتراض کرد، اما این مساله بدین جا ختم نشد و عبدالله گل رئیس جمهور نیز به جمع معترضان پیوست.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در جشن نوروز در استان کرد نشین دیار بکر، پرچم ملی ترکیه به اهتزاز درنیامد و منطقه ای که در آن جشن برگزار شد به سه رنگ قرمز، زرد و سبز ، طراحی شده بود. سه رنگی که گفته می گردد نماد کرد ها می باشند .

عدم بالا بردن پرچم ترکیه در مراسم نوروز به نظر مقامات ترکیه مساله ساده ای نبود. آنان همواره به این می اندیشند که بالا نرفتن پرچم ملی در این منطقه ، یعنی اینکه کردهای این منطقه به پرچم ملی ترکیه اعتقاد دارند و این سر آغازی خواهد بود برای بالا بردن پرچم تازهی توسط کرد ها در مقابل پرچم اصلی کشور ترکیه.

با چنین ملاحظه ای بود که بلافاصله رجب طیب اردوغان به این موضوع واکنش نشان داد و به آن انتقاد کرد.  وی این مساله را تحریک آمیز خوانده که در راه رسیدن به صلح  بین ترک ها و کرد ها مشکل ایجاد خواهد کرد. وی همچنین این اقدام را در تعارض و تضاد با تمایل رهبران ترک برای برقراری صلح دانست.

اما مقامات ترکیه به این بسنده نکردند و عبدالله گل رئیس جمهور نیز از این مساله انتقاد کرد و گفت که ارزش پرچم به حدی است که ما حتی جان خود را برای آن فدا می کنیم . وی ادامه داد که من تصور نمی کنم که شهروندان کرد ترکیه این پرچم را قبول نداشته باشند. عدم اهتزاز پرچم ترکیه در این مراسم اشتباه بوده است.

رهبران احزاب ملی گرا و سکولار ترکیه موضوع بالا نرفتن پرچم ترکیه در  مراسم نوروز را جدی تر گرفته اند و حتی آن را به موضوعی تبدیل کرده اند که در پارلمان هم دربارهٔ ان صحبت کنند.

با این حال مقامات کرد معتقدند که بالا نرفتن پرچم ترکیه در این مراسم موضوع مهمی نیست چرا که در جشن های پیشین هم پرچم ترکیه وجود نداشته است و نباید این موضوع را بزرگ کرد. این مقامات مدعی می باشند که کردها هیچ مشکلی با پرچم ترکیه ندارند . پرچم نماد ارزش های ملی یک ملت و همه باید به آن احترام بگذارند.

این مقامات کرد همچنین گفته اند که بسیار دیر متوجه این مساله شده اند و دیگر نمی توانستند کاری انجام دهند. آنان همچنین اضافه کرده اند که انگیزه خاصی در این زمینه وجود نداشته است، بلکه فقط  آوردن پرچم در این مراسم فراموش شده است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ