چشم هایتان را با عینک های آفتابی استاندارد مراقبت کنید

اشعه UV که طول موج کمتر از ۴۰۰ نانومتر دارد یکی از مضرترین اشعه ها برای چشم و پوست می باشد بنابراین با استفاده از عینک های آفتابی استاندارد از چشم هایتان مراقبت کنید.

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر مسعود صالحی پور، فوق تخصص شبکیه چشم مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس ضمن بیان این مطلب توصیه کرد: یک عینک آفتابی زمانی استاندارد محسوب می شود که اشعه زیر طول موج ۴۰۰ نانومتر را جذب کند همچنین باید به طور کامل چشم را بپوشاند و ۸۰ درصد نوری را که به چشم می تابد جذب کند.

دکتر مسعود صالحی پور در خصوص عینک های آفتابی و رنگ های مختلف موجود در بازار گفت: بهترین رنگ  برای عینک آفتابی رنگ قهوه ای و مشکی است سایر رنگ ها  به جز رنگ آبی ممنوعیت مصرف ندارند.

وی یادآور شد: اما عینک های آفتابی با رنگ آبی به علت عدم جذب مناسب اشعه باعث آسیب به چشم می شوند و استفاده از آنها نه تنها هیچ اثر مثبتی در جذب اشعه ندارد بلکه اثرات معکوس نیز خواهد داشت لذا توصیه می شود که از عینک های آفتابی با رنگ آبی استفاده نشود.

فوق تخصص شبکیه چشم مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس ادامه داد: آنچه که حائز اهمیت است آن است که مردم آگاه باشند که قیمت در تعیین عینک آفتابی هیچ نقشی ندارد بسیاری از عینک های آفتابی با قیمت های مناسب نیز، قابلیت جذب اشعه UV را دارند و آنچه که باعث تمایز قیمت آنها می شود تنها مارک و فرم عینک می باشد و در نهایت از نظر کارائی تفاوت چندانی ندارند.

دکتر صالحی پور تاکید کرد: عدم استفاده از عینک و یا استفاده از عینک های نامناسب شانس ابتلا به بیمار های چشمی مانند آب مروارید، کاتاراکت، پیر چشمی وآسیب به قرنیه را افزایش می دهد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *