چطور نوع پوست خود را تشخیص دهیم +مطلب مفید

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز

اولین مرحله برای مراقبت از آن تشخیص نوع پوست است. به صورت معمول پوست انسان به پنج دسته با مشخصات متفاوت طبقه بندی می گردد

بزرگترین عضو بدن پوست انسان است و یکی از دارایی های ارزشمند انسان محسوب می گردد چرا که تمام بدن را پوشانده است، بنابراین توجه و مراقبت از این ارگان یک امر طبیعی است و اولین مرحله برای مراقبت از آن تشخیص نوع پوست است. به صورت معمول پوست انسان به پنج دسته با مشخصات متفاوت طبقه بندی می گردد:

 ۱٫ پوست معمولی
 برخی از خوش شانس ترین اشخاص دارای پوست نرمال می باشند ، این نوع پوست، نرم با بافت یک دست است. هیچ ناحیه چرب یا خشکی ندارد و دارای هیچ نوع منافذباز قابل ملاحظه نیست، اگرچه گاهی اوقات ممکن است دچار دانه های قهوه ای کک و مک شوند که آن نیز در نتیجه واکنش پوست به محیط طبیعی اطراف است.

 ۲٫ پوست خشک
 این پوست به نظر شفاف می رسد و با بافت ظریفی مشخص شده است. اگر پوست خشکی داشته باشید ، درست پس از شستشوی صورتتان احساس می کنید صورتتان بسیار سفت شده و کشیده می گردد تا آنکه کمی مرطوب کننده به آن بزنید. پوست خشک همچنین خطوط ظریفی به حول دهان یا چشم ها ایجاد می کند.

 ۳٫ پوست چرب
 پوست چرب در نتیجه تولید بیش از حد چربی است که منجر به ایجاد لک، کک و مک و جوش می گردد. منافذ پوست چرب عموما بزرگ می باشند و بافت آن در مقایسه با انواع دیگر پوست ضخیم تر و درشت تر است.

 ۴٫ پوست مختلط
 بیشتر اشخاص دارای پوست مختلط می باشند و عموما در قسمت بینی ، چانه و وسط پیشانی پوست چربی داشته و بقیه قسمت های پوستشان معمولی یا خشک است.

 ۵٫ پوست حساس
 پوست حساس معمولا خشک است ولی ظاهر بسیار ظریفی دارد. منافذقابل ملاحظه ای ندارد و با لک های کوچک قرمز مشخص شده است. پوست حساس وقتی در معرض آب، لوازم آرایش حاوی مواد شیمیایی قوی، پودر شوینده، گرد وغبار و… قرار می گیرد، آزرده می گردد. بعضی اشخاص دارای پوست حساس همچنین در برابر تغییرات دما و قرار گرفتن در معرض آفتاب واکنش نشان داده و دچار قرمزی، جوش، سوختگی یا خارش می شوند. پوست حساس همچنین مستعد توسعه شکستگی و تورم رگ ها به همراه آلرژی است. در نتیجه این نوع پوست نیازمند بیشترین مراقبت در بیشتر زمان ها است.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ