چند نکته دربارهٔ دوخت چرم

گردآوری شده به همت گروه فرهنگ خبرگزاری ممتازنیوز

چرم به سبب جنس و خواص ویژه‌ای که دارد شرایط استفاده از آن متفاوت است. به طور مثال شما برای دوخت یک کیف چرم به مراتب باید نکات بیشتری را رعایت کنید تا یک کیف پارچه‌ای. اگر می‌خواهید نکاتی دربارهٔ دوخت و دوز با چرم بدانید مطلب زیر را از دست ندهید.

گروه مد و لباس هنرآنلاین؛ چرم به سبب جنس و خواص ویژه‌ای که دارد شرایط استفاده از آن متفاوت است. به طور مثال شما برای دوخت یک کیف چرم به مراتب باید نکات بیشتری را رعایت کنید تا یک کیف پارچه‌ای. اگر می‌خواهید نکاتی دربارهٔ دوخت و دوز با چرم بدانید مطلب زیر را از دست ندهید.

سوزن:

نوک سوزن دوخت چرم بسیار تیز و برنده است. در واقع با هر بار ورود سوزن در چرم برش کوچکی ایجاد می گردد و نخ از آن عبور می کند.با افزایش تعداد لایه های چرم باید از سوزن های ظریف تر استفاده نمود.در بین سوزن ها شماره های ۱۱،۱۴ و ۱۶ بیشتر بکار می رود.اگر با مشکلاتی از قبیل جا افتادگی بخیه و یا پاره شدن مکرر نخ مواجه میباشید، سوزنی با شماره دیگر استفاده کنید.

اندازه بخیه:

به سبب اینکه سوزن چرم ، چرم را برش می دهد، اندازه بخیه ها نباید بسیار کوچک باشد.قبل از آغاز به دوخت روی قطعه ای کوچک بخیه و نوع نخ را امتحان کنید. نیز به خاطر داشته باشید ،حدود نیم سانت فاصله از لبه چرم دوخت را آغاز نماید. البته در بعضی از موارد که اندازه بخیه بزرگ است از حرکت برگشت برای مقاوم کردن درز استفاده می گرددولی در نظر داشته باشید که کشش نخ بسیار نباشد.

کشش نخ:

با افزایش ضخامت چرم کشش نخ باید کاهش یابد. در صورتی که دایماً نخ ماشین دوخت پاره می گردد و یا اصطلاحاً بخیه جا می افتد ، کشش نخ را باید تنظیم نمود.

گیره اتصال:

برای اتصال موقت دو قطعه چرم از سوزن نمی توان استفاده نمود. سوزن سبب سوراخ شدن چرم می گردد و اثر آن روی چرم می ماند. لذا برای این منظور از گیره های مخصوص سوسماری شکل برای اتصال موقت قطعات چرمی استفاده نمایید.

پودر بچه:

پودر بچه روی قطعات چرم مثل ورقه های تفلون عمل می کند.پاشیدن پودر بچه بر روی سطح چرم سبب حرکت راحت و روان آن زیر ماشین دوخت می گردد.پس از اتمام کار حتماً سطح زیر ماشین را تمیز نمایید.

نخ دوخت:

در دوخت چرم باید از نخ با دوام و مناسب استفاده نمود.نخ های ریون نسبت به نخ های پنبه ای و یا ترکیبی از آن ها بسیار مناسب ترند.همچنین نخ های مخصوص دوخت چهل تکه و گلدوزی برای دوخت چرم منا سبند. برای امتحان مقاومت نخ حدود ۳۰ سانت آن را از قرقره باز کنید و با دو دست بکشید. اگر نخ پاره شد، دوام آن برای دوخت چرم مناسب نیست.

انتهای پیام/۳۱


آخرین خبرها
ماخذ: هنرآنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *