چند پرونده کودک آزاری و همسرآزاری سال گذشته در کرمان تشکیل شد؟

ایسنا/کرمان مدیرکل پزشک قانونی استان کرمان گفت: سال گذشته ۳۳۰ پرونده همسرآزاری در پزشکی قانونی استان تشکیل که از این حیث در رتبه پانزده کشوری قرار گرفته ایم که با توجه به اینکه از میانگین کشوری بالاتر می باشیم نیازمند مداخلات جدی اجتماعی از سوی سازمان های مربوطه در این حوزه هستیم ضمن آنکه سال گذشته ۱۰۰ پرونده کودک آزاری نیز در استان تشکیل شد که در این زمینه نیز در رده استان هایی پایینی کشور قرار داریم.

دکتر “عباس آمیان” شامگاه چهارشنبه چهارم تیرماه در جمع خبرنگاران با تبریک هفته قوه قضاییه اظهار کرد: پزشکی قانونی یکی از رشته های تخصصی زیرگروه پزشکی است که هم تخصص و فوق تخصص هایی دارد و با علم پزشکی انجام کارهای کارشناسایی برای دستگاه قضا جهت کشف حقیقت و کشف جرم صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جرم ها و نحوه اجرای جرم ها در حال حاضر  تنوع بیشتری پیدا کرده است افزود: یک سوم پرونده های تشکیل شده در دادسراها و دادگستری های سراسر استان کرمان نیازمند صدور گواهی پزشگی قانونی که این گواهی سنگ بنای این نوع پرونده هاست.

مدیرکل پزشک قانونی استان کرمان با اشاره اینکه درصد کمی از کار پزشکی قانونی (در حد ۲ تا ۳ درصد) به موضوع مرگ و میر می پردازد اظهار کرد: ۹۷ درصد کار پزشکی قانونی در انجام معاینات، کمیسیون ها و آزمایشگاه هاست.

آمیان ادامه داد: هم اکنون بیش از ۴۷ نوع گاهی پزشکی قانونی در کشور صادر می شود این در حالی است که در ابتدای انقلاب تعداد این نوع گواهی ها انگشت شمار بوده که نشان می دهد سیستم پزشکی قانونی کشور با توسعه و پیشرفت تکنولوژی در دنیا، به روز عمل کرده است.

وی درباره وضعیت نیروی انسانی در پزشکی قانونی استان کرمان گفت: متاسفانه در حال حاضر تنها ۲۰ درصد پست های سازمان پزشک قانونی استان اشغال و ۸۰ درصد پست های سازمان خالی است که در این راستا نیز ۷۰ درصد کارمندان این سازمان میزان تحصیلاتشان در حد دکتری و فوق لیسانس است

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان به میانگین زمان انجام معاینات در پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: در ۱۰ سال گذشته، زمان میانگین معاینات از ۲.۵ ساعت به زیر یکساعت رسیده است و هم اکنون در مدت زمان بین ۵۸ تا ۵۹ دقیقه به طور متوسط انجام معاینات در پزشکی قانونی استان صورت می گیرد.

آمیان با اشاره به برخی انتقادات از نبود مراکز پزشکی قانونی در تمامی شهرستان های استان کرمان نیز گفت: از ۲۳ شهرستان استان، ۱۷ شهرستان دارای مرکز پزشک قانونی هستند که تلاش بر این است تا پایان سال جاری تمامی شهرستان های استان به مرکز پزشک قانونی مجهز شوند که در این راستا تا ۲ ماه آینده مراکز پزشکی قانونی شهرستان های قلعه گنج و کوهبنان افتتاح خواهند شد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به عملکرد پزشکی قانونی استان کرمان در سال گذشته پرداخت و گفت: طی سال گذشته، معاینات بالینی برای حدود ۶۷ هزار نفر انجام که در این راستا ۱۲۰ هزار گواهی در پزشکی قانونی استان کرمان صادر شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان با اشاره به تشکیل ۲۲ هزار پرونده با موضوع نزاع در پزشکی قانونی استان کرمان گفت: از حیث تعداد تشکیل پرونده های نزاع، استان کرمان سال گذشته رتبه بیست و یکم کشوری را به خود اختصاص داد که در میانگین کشوری در رتبه های پایینی بوده که جای امیدواری است.

آمیان با اشاره به تشکیل پرونده های همسرآزادی و کودک آزاری در پزشکی قانونی استان در سال گذشته گفت: سال گذشته ۳۳۰ پرونده همسرآزاری در پزشکی قانونی استان تشکیل که از این حیث در رتبه پانزده کشوری قرار گرفته ایم که با توجه به اینکه از میانگین کشوری بالاتر می باشیم نیازمند مداخلات جدی اجتماعی از سوی سازمان های مربوطه در این حوزه هستیم ضمن آنکه سال گذشته ۱۰۰ پرونده کودک آزاری نیز در استان تشکیل شد که در این زمینه نیز در رده استان هایی پایینی کشور قرار داریم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان با اشاره به تشکیل پرونده تصادفات رانندگی برای ۱۵ هزار نفر در پزشکی قانونی (رتبه پانزدهم کشوری) گفت: با توجه به اینکه استان کرمان، استانی صنعتی و معدنی بوده و تعداد معادن و کارگاه های صنعتی و تولیدی در آن زیاد است اما خوشبختانه تعداد حوادث کار در این استان به نسبت کشوری پایین بوده که در این زمینه نیز سال گذشته برای ۶۵۰ نفر پرونده در پزشکی قانونی تشکیل شده که از این حیث رتبه بیست و نهم کشوری را به خود اختصاص داده ایم

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *