چهار راه دیپلماتیک وین در انتظار نتیجه مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی

به گزارش خبرآنلاین، در این دور از مذاکرات که یک روزه خواهد بود علی اصغر سلطانیه سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان رییس تیم مذاکره‌ کننده ایران با آژانس و هرمان ناکارتس معاون مدیرکل و رییس تیم مذاکره کننده آژانس به گفت و گو خواهند پرداخت.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در حال ورود به جلسه مذاکره با نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفارت ایران در وین به خبرنگاران گفت: «ما انتظار پیشرفت در این نشست را داریم. »
یوکیو آمانو مدیر کل آژانس دو روز قبل از آغاز مذاکرات در گفت وگویی از «خوشبین نبودنش» به مذاکرات سخن گفت، اما در عین حال تلاش کرد وجه دیپلاماتیک خود را با بیان اینکه «همه تلاش خود را به کار می گیریم» حفظ کند.
مذاکرات امروز در نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل در وین در کنار سفارت ایران و در محلی واقع شده است که به «ˈچهار راه دیپلماتیک وین» مشهور است.
ایرنا در این زمینه نوشته است: علت این نامگذاری آن است که در این منطقه علاوه بر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران و سفارت ایران، سفارتخانه‌های روسیه، آلمان، چین، انگلیس، ایتالیا و نروژ نیز واقع شده اند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که قرار است مقامات آژانس با هیات ایرانی در زمینه رویکرد ساختاری نسبت به حل و فصل مسائل باقیمانده مربوط به برنامه هسته ای ایران گفت وگو کنند. در تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی علاوه بر هرمان ناکارتس معاون مدیرکل آژانس در امورپادمان ها، ماریانو گروسی دستیار مدیرکل آژانس نیز حضور دارد.
پیش از این خبرگزاری رویترز ، محور مذاکرات را درخواست آژانس درباره بازدید از مرکز پارچین اعلام کرده بود. پارچین یکی از مراکز نظامی ایران است و براساس مقفاد اساسنامه آژانس، ایران می تواند درخواست آژانس برای بازدید از آن را نپذیرد. اما ایران پیش از این درخواست آژانس را برای بازدید از آن ، اجابت کرده بود.
/۲۷۲۱۲

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *