چه کار کرده‌اید که هر جا می‌روم می‌گویند «مبادا ازدواج کنی»

* سینا پسران افشاریان

چه کار کرده‌اید که هر جا می‌روم می‌گویند «مبادا ازدواج کنی»

ممتاز نیوز، این روزها، هفته ازدواج فرارسیده، هفته‌ای که باید برای افزایش تعداد ازدواج‌ها و کاهش طلاق‌ها و بهبود زندگی‌ها تلاش کرد.

نکته عجیب این روزها، هرجایی قدم برمی‌داری اگر بحثی در مورد ازدواج پیش آید، اکثر موارد بر این واقفند که «مبادا ازدواج کنی»، «مواظب باش‌ها خدایی نکرده به دام ازدواج بیافتی»، «کی تو این شرایط ازدواج می‌کنه» و ….

در چندین جلسه‌ای که نگارنده در طی چند روز اخیر حضور داشتم از جلسات خبری و جلسات دوستانه و جلسات دورهمی و …به سختی مواردی در حمایت از برو ازدواج کن اتفاق خوبی در زندگی است از زبان شخصی خارج می‌شد اتفاقی که باید برای چرایی آن واکاوی‌های دقیق‌تری انجام شود هرچند دلایلش واضح است.

من هم اذعان دارم اوضاع قمر در عقرب شرایط اقتصادی کشور، نبود روشنی و امید به آینده، نبود شغل مناسب و حقوق مکفی، گرانی وحشتناک و سرسام‌آور و ده ها مورد دیگر بدلیل مدیریت‌ها، جوانان را به یک دلسردی خاصی برای روزهای آینده و تشکیل خانواده سوق داده است.

هر چند من و امثال من جوان برای تشکیل زندگی و داشتن یک همدم علاقه داریم و انتظار داریم شرایط این اجازه را به ما بدهد، ولی وقتی نگاهی به بازار کم رونق و البته پر از محدودیت می‌اندازیم در همین ابتدای کار امید خرید خانه و لوازم و اثاثیه منزل و اولیه‌های زندگی متاهلی به کاملی به یاس تبدیل می‌شود و در وهله دوم اتفاقات نه چندان خوب در بسیاری زندگی‌ها بدلیل باز هم شرایط اقتصادی ایران و ایرانیان و البته تاثیر جامعه لجام گسیخته این روزها ضربه مهلک دیگری بر اندک امید باقی‌مانده من جوان برای زندگی جدید وارد می‌کند.

هر چقدر هم مسئولین دم از «وام می‌دهیم و تسهیلات»، «زمین می‌دهیم برای بچه‌های بیشتر»، «قانون صیانت از خانواده»، «طرح اجبار به ازدواج» و و و تنها و تنها ازدواج و تشکیل زندگی در بین جوانان علاقمند به این اتفاق را دلسردتر و دلزده تر می‌کند، همانطور که اقتصاد دستوری محکوم به شکست بوده، اقتصاد تشکیل زندگی هم محکوم به شکست است و چه بسا اکنون که آمار طلاق مقابل ازدواج از یک به ۱۵ به یک به ۴ رسیده شاید این آمار به یک طلاق مقابل یک ازدواج برسد یعنی یک آسیب وحشتناک اجتماعی و نابودی بنیان خانواده‌ها.

ای کاش بجای ازدواج‌های دستوری که اکثرا پایان خوشی ندارند چنان کنیم که شرایط ازدواج محیاتر شود و رونق اقتصادی، شرایط اجتماعی کشور، سهل و آسان تر شدن شرایط برای زندگی و خوشی خانواده‌ها.

به هر حال مسئولین محترم بهتر است کمی به عملکرد و رفتارها و مشکلاتی که خود ایجاد کرده‌اند که باعث ایجاد سنگ بزرگی در مقابل تشکیل زندگی جوانان شده بیاندیشند و در ابتدا ژاپنی‌وار در مقابل همه جوانان که سنشان روزبه‌روز بالاتر می‌رود و امید به تشکیل زندگی آنان کاهش می‌یابد عذرخواهی کنند و برای بهتر کردن شرایط گام بردارند تا بدتر کردن اوضاع و سخت‌تر شدن از اینی که هست.

بهرحال این گوی و این میدان که مسئولین ازدواج اجباری منجر به بحرانی جدیدتر در آینده می‌خواهند یا بازگشت جوانان به تشکیل زندگی با کاستن از برخی رفتارهای هیجانی مسئولین در سنگ‌اندازی و ایجاد مشکلات….

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ