چگونه دولت آمریکا اطلاعات Gmail فعال ویکی‌لیکس را به دست آورد؟

۰۱ تیرماه ۱۳، آی تی ایران – افشاگری علیه دخالت دولت‌ها از جمله دولت آمریکا در زندگی خصوصی کاربرانشان و جاسوسی از منتقدان و مخالفان روز به روز دامنه گسترده‌تری می‌یابد. تازه ترین مورد درخواست دادگاه فدرال از Gmail برای عضو سابق ویکی‌لیکس در ایسنلد است تا تمامی ایمیل‌های وی را به این دادگاه ارایه دهد.

بر اساس این حکم از گوگل درخواست شده که که تمامی ایمیل‌های مرتبط با اکانت این فرد ، ایمیل‌های درفت و حذف شده، منبع و فرستنده ایمیل، تاریخ و ساعت ارسال و دریافت هرکدام را به همراه اندازه و حجم ایمیل به این دادگاه ارایه کند و در عین حال از این شرکت خواسته شده که این موضوع را فاش نکند.

فردی که ایمیل او مورد درخواست دادگاه فدرال بوده هربریت سنوراسون یک فعال ایرلندی است که پیش‌تر یکی از مدیران چت روم مخفی ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ بود. او در ماه سپتامبر ۲۰۱۰ از ویکی‌لیکس استعفا کرد اما این سبب نشد که دولت از جست و جو در ایمیل‌های وی تا پایان سال دست بردارد.
برای اولین بار است که جاسوسی دولت از فعالان ویکی لیکس بدین گونه فاش می‌شود. پیش از این دولت در ژانویه ۲۰۱۲ در یک دعوای حقوقی بر سر به دست آوردن اطلاعات سه اکانت توییتر متعلق به ویکی‌لیکس در دادگاه به پیروزی رسیده بود. یک کد نویس و فعال وب، یک عضو پارلمان ایرلند و یک تاجر آلمانی دارندگان این اکانتها بودند.

اسنادی که دادگاه اخیرا منتشر کرده و در اختیار هربرت سنوراسون قرار داده نشان میدهد که گوگل اطلاعات ایمیل او را در آگوست ۲۰۱۱ در اختیار دادگاه قرار داده است.

حکم دادگاه تا مدتها محرمانه باقی ماند تا اینکه یک قاضی به گوگل اجازه داد که سنوراسون را از جست وجوی ایمیلش آگاه کند، این فعال ایرلندی می‌گوید که گوگل روز پنج شنبه قبل این موضوع را به وی اطلاع داده است.

سنوراسون می‌گوید: تنها به خاطر اینکه من با جولیان آسانژ صحبت کردم تمام اطلاعات اکانتم به دولت آمریکا تحویل داده شده است. آیا این معقول است؟ من می خواهم کسی به من توضیح دهد و این تازه فقط اکانت گوگل من بود. چه چیزهای دیگری آنها ازجاهای دیگر به دست آورده اند؟
IT Iran
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ