چین از راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان خبرداد

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در چین راه‌اندازی شد.

چین از راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان خبرداد

به گزارش ممتاز نیوز، به گزارش رسانه‌های چینی، بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در این کشور شروع به کار کرده است. تاسیسات نیروگاه خورشیدی جدید چین با وسعت ۱۳٬۳۳۳ هکتار در صحرای شمال غربی سین‌کیانگ روز دوشنبه به شبکه برق متصل شد. این تاسیسات می‌تواند به تنهایی انرژی یک کشور کوچک را تامین کند.

نیروگاه خورشیدی جدید در منطقه‌ی بیابانی اورومچی، پایتخت منطقه‌ی خودمختار سین‌کیانگ اویغور در شمال غربی چین واقع شده است. این نیروگاه با ظرفیت ۳٫۵ گیگاوات توان نیروگاهی، قرار است هر سال حدود ۶٫۰۹ میلیارد کیلووات‌ساعت (kWh) برق تولید کند. این میزان برای تامین نیاز برق کشورهایی مانند کامرون یا لائوس یا کل نیاز برق ایالت‌های ورمونت یا آلاسکا کافی است.

راه‌اندازی نیروگاه جدید چین در بحبوحه‌ی افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور انجام شد. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) این سرمایه‌گذاری را «فوق‌العاده» توصیف کرده است. این آژانس در گزارش انرژی‌های تجدیدپذیر خود در ژانویه (دی و بهمن) سال ۲۰۲۳ اشاره کرد: «چین در سال ۲۰۲۳، به اندازه کل جهان در سال ۲۰۲۲ [سلول]خورشیدی فتوولتایی (PV) راه‌اندازی کرد.»

راه‌اندازی بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان در چین خبر خوبی برای کسانی است که از زندگی در جهان آخرالزمانی پسااقلیمی هراس دارند. درحال‌حاضر، چین عمدتا به دلیل جمعیت عظیم خود، بزرگ‌ترین عامل انتشار کربن از سوخت‌های فسیلی و صنایع است. ایالات متحده سرانه‌ی آلودگی اقلیمی بیشتری به ازای هر نفر نسبت به چین دارد؛ اما بزرگی جمعیت چین میزان انتشار کربن آن‌ را در مجموع از کل دیگر کشورهای توسعه‌یافته بیشتر می‌کند.

منطقه‌ی انتخاب‌شده برای تاسیس نیروگاه بزرگ، مکانی بسیار مناسب برای این نوع پروژه‌ها است. منطقه سین‌کیانگ با جمعیت کم، با آفتاب و باد فراوان، به مرکزی برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور تبدیل شده است. این منطقه همچنین به خاطر منابع غنی نفتی و معدنی، شهرت زیادی دارد.

انتهای پیام/


پلاس
تکنولوژی

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.