کارکردهای موسیقی فیلم از دریچه فیلم سه رنگ

شماره ۵۵ فصلنامه ماهور ویژه موسیقی فیلم منتشر شد/

سینما پرس- گروه هفت هنر/ شماره ۵۵ فصلنامه موسیقی ماهور ویژه موسیقی فیلم منتشر شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی سینما پرس، شماره ۵۵ فصلنامه موسیقی ماهور، به مدیر مسوولی سید محمد موسوی بهار به موسیقی فیلم اختصاص دارد.

ماهور نشریه ای تخصصی در زمینه موسیقی، با گرایش پژوهشی، نظری و اطلاع رسانی است که هر سه ماه یک بار منتشر می شود. در این شماره مقالاتی با عنوان موسیقی فیلم، بیان هویت ملی در موسیقی فیلم، چگونه به موسیقی فیلم فکر نکنیم، درون، برون و فراتر از موسیقی و نگاهی به برخی کارکردهای موسیقی فیلم از دریچه موسیقی فیلم سه رنگ: آبی گرد آوری شده است.

همچنین در این شماره گفت و گوهایی با فوزیه مجد، پری زنگنه و یادداشت هایی با موضوع سازی به نام «رموز خسروی»، خالتور و آواز مخروط و نقدهایی با عنوان موسیقی شناسی ای که نمی شناسیم، نقدی بر کتاب موسیقی شناسی، فرهنگ تحلیلی مفاهیم از بابک احمدی و دیدگاه های مولف آن، موسیقی شناس یا دوستدار موسیقی؟ و نقدی بر کتاب موسیقی شناسی؛ فرهنگ تحلیلی مفاهیم را شاهد هستیم.

هیئت تحریریه فصلنامه ماهور؛ ساسان فاطمی، هومان اسعدی، سید محمد موسوی، حسین یاسینی، بابک خضرائی، آرش محافظ و سعید کردمافی است.

مقاله ابتدایی این شماره فصلنامه ماهور با ارجاع به ده ها فیلم، تاریخچه ای از موسیقی فیلم در سینمای هالیوود، اروپا و ژاپن را پیش رو می گذارد، به پیشینه کاربرد سبک های موسیقی مردم پسند، جاز و کلاسیک و نیز سازهای الکترونیک در موسیقی فیلم می پردازد و در پایان به شکلی فشرده، شیوه های کارکرد موسیقی در فیلم را شرح می دهد.

مقاله بعدی نوشته دیوید برنند و بندیکت سارنیکر به موضوع بیان هویت ملی در موسیقی فیلم می پردازد. در این مقاله مولفین با بررسی چند نمونه سینمایی که در آن ها هویت قومی شخصیت ها با موسیقی بیان شده است، به این مسئله مهم می پردازد که تا چه حد در این بیان هویت قومی توسط موسیقی استفاده از موسیقی اصیل و بگوییم واقعی یک قوم می تواند ضرورت داشته باشد.

مقاله دیگر از ریال براون، بحثی درباره کیفیت تنش-آرامش موسیقی تنال و شباهت آن با ساختار روایی فیلم با مقایسه نقطه گذاری های موسیقایی در تنالیته و همین نقطه گذاری ها در روایت ادبی- سینمایی پیش می کشد. مولف با بررسی موارد متعدد موسیقی فیلم به این نتیجه می رسد که در بسیاری موارد ممکن است برش های موسیقایی با برش های روایت سینمایی تطبیق نکنند.

مقاله بعدی نوشته حسین یاسینی ابتدا به طور گذرا به برخی دشواری های تحلیل موسیقی فیلم اشاره دارد و سپس تحلیلی نمونه وار از موسیقی فیلم سه رنگ آبی به کارگردانی کیشلوفسکی ارائه می دهد تا جنبه های گوناگون تحلیل سینمایی موسیقایی را نشان دهد و به اهمیت بررسی موسیقی فیلم از دیدگاهی که نه فقط موسیقایی یا تصویری که تصویری حه حاصل ترکیب عناصر دیداری و شنیداری است اشاره کند.

انتهای پیام/ن.ف

انتهای خبر / خبرگزاری سینمای ایران/ کد خبر ۳۵۲۳۲


خبرگزاری سینمای ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ