کارگاه آموزشی با موضوع کلاهبرداری از طریق ایمیل در نمایشگاه رسانه های دیجیتال – اخبار فناوری

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا، یکی از جرائم شایع در محیط مجازی را کلاهبرداری از طریق ایمیل عنوان کرد و گفت: اگر تعداد کمی از افراد نیز به این ایمیل‌ها اعتماد کنند، حجم وسیعی از افراد مورد سوءاستفاده و بزه قرار می‌گیرند.

سرهنگ علی نیک‌نفس در کارگاه آموزشی که با موضوع کلاهبرداری از طریق ایمیل در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار شد با بیان اینکه کلاهبرداری‌ها از طریق ایمیل مبتنی بر مهندسی اجتماعی و در کمین کاربران فضای سایبر است، گفت: با توجه به این که ایمیل یکی از پرکاربردترین خدماتی است که کاربران از آن استفاده می‌کنند، کلاهبرداران و مجرمان نیز تمایل پیدا می‌کنند که از این طریق به اعمال مجرمانه خود دست بزنند.

وی یکی از جرائم شایع در محیط مجازی را کلاهبرداری از طریق ایمیل عنوان و اظهار کرد: در این کارگاه آموزشی سعی شد تا روش‌های پیشگیری از وقوع جرم به بازدیدکنندگان ارائه شود که در آن می‌توان به محفوظ نگهداشتن آدرس ایمیل، کنترل ایمیل‌های ارسالی از نظر صحت و اصالت و همچنین کنترل IPهای اشخاص فرستنده اشاره کرد.

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با بیان اینکه در این «ورک شاپ» یک ساعته سعی شد تا بخشی از آسیب‌های فضای مجازی و راهکارها در این زمینه ارائه شود گفت: ایمیل‌هایی که دارای درخواست‌هایی مبنی بر پرداخت مبلغ یا ارسال یکسری از اطلاعات هستند در اغلب مواقع کلاهبرداری بوده و کاربری که به این دسته از ایمیل‌ها اعتماد می‌کند دچار بزه و آسیب می‌شود.

نیک‌نفس افزود: اغلب کلاهبرداری‌ها از سوی بزهکاران فضای مجازی از طریق مهندسی اجتماعی و سوءاستفاده از تمایل طبیعی افراد به اعتماد صورت می‌گیرد که از این طریق می‌توانند با دسترسی به اطلاعات به اهداف مجرمانه خود دست یابند.

معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: ارسال لینک‌های فیشینگ، فریب از طریق پیشنهاد شغل، ارائه پیشنهادات اغوا کننده برای انتقال وجه در مقابل به دست آوردن مبلغی هنگفت و فریب افراد مبنی بر برنده‌شدن در قرعه‌کشی از جمله روش‌هایی است که به صورت هدفمند و با انتخاب شخص قربانی یا به صورت انبوه برای قربانیان ارسال می‌شود که اگر تعداد کمی از افراد نیز به این ایمیل‌ها اعتماد کنند، حجم وسیعی از افراد مورد سوءاستفاده و بزه قرار می گیرند.

۵۶۵۶

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *