کاهش تعرفه واردات چه تاثیری بر قیمت خودرو دارد؟

۱۷فروردین۱۳،

144.5.84.jpg

کاهش پنج درصدی تعرفه واردات خودرو در سال جاری تاثیرات مثبتی بر قیمت خودروهای داخلی و خارجی خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق اعلام رییس سازمان توسعه تجارت، تعرفه واردات خودرو در سال تازه از ۴۵ به ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گفته حمید صافدل، دولت برای حفظ بازار رقابتی و رقابتی‌تر کردن فضای تولید داخل در زمستان سال قبل مصوب کرد که تعرفه واردات خودرو سالانه پنج درصد کاهش یابد.

این اقدام دولت در حالی است که اواخر سال قبل به دنبال افزایش حدودا صد درصدی قیمت خودروهای داخلی، بعضی از کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار کاهش تعرفه واردات خودرو برای حمایت از مصرف‌کنندگان داخلی شدند.

در این زمینه یک عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تنها راهکار رفع انحصار از بازار خودروی ایران و کاهش قیمت خودروهای داخلی را کاهش و حذف تعرفه واردات این محصول دانسته بود.

به گفته علی خاکساری، این اقدام سبب کاهش قابل توجه قیمت و افزایش کیفیت خودروهای داخلی در جریان رقابت با تولیدکنندگان خارجی خواهد شد.

کاهش تعرفه واردات خودرو در سال جاری در شرایطی است که به دنبال رشد حدودا صد درصدی قیمت خودروهای داخلی در اواخر سال قبل و انتقادات صورت گرفته نسبت به این اقدام، مصرف‌کنندگان همچنان در انتظار کاهش قیمت رسمی خودروها بوده و از خرید اجتناب می‌کنند.

به نظر می‌رسد در صورت تثبیت نرخ ارز، کاهش تعرفه واردات خودرو شوک روانی و عملی مثبتی بر بازار داشته و سبب کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی شود.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.