کاهش ۱۵درصدی نیاز بدن به غذا در ماه رمضان

آبان ۱۴۰۰

مدیرگروه بیوشیمی و تغذیه دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با تأکید بر رعایت الگوهای غذایی صحیح در ماه مبارک رمضان برای جلوگیری از چاقی، تأکید کرد: بطور معمول در ایام روزه‌داری غیر از ۴روز اول،۱۵درصد نیاز بدن به مواد غذایی کاهش می‌یابد و اگر الگوهای صحیح غذایی را رعایت کنیم، باید در پایان ماه مبارک کاهش وزن نیز داشته باشیم.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از  وبدا، دکتر محمدصفریان  دربارهٔ روزه‌داری و تغذیه، به این نکته اشاره کرد که هنگام افطار، اشخاص روزه خود را با غذاهای بسیار سبک مانند نان و پنیر و خرما باز کنند، چراکه بعد از گرسنگی طولانی‌مدت، دستگاه گوارش آمادگی لازم برای هضم غذا را ندارد.

وی با اشاره به اهمیت مصرف میوه و سبزی‌ها در ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در وعده شام و تا هنگام سحر، اشخاص نسبت به تأمین مایعات و مصرف میوه و سبزی اقدام کنند و در وعده سحری نیز توصیه به خوردن غذاهایی با ترکیب پروتئین است.

نظم غذایی سالمندان و کودکان رعایت شود

وی، سالمندان و کودکان را اقشار آسیب‌پذیر جمعیت در ماه مبارک رمضان دانست و اظهار کرد: از آنجا که بیشتر اعضای خانواده روزه می باشند، نظم غذایی سالمندان و کودکان بهم می‌خورد و بطور معمول سفره‌ای انداخته نمی‌شود و کمتر به این دو قشر توجه می‌شود و به همین دلیل ممکن است در این ایام، آسیب ببینند، بنابراین به خانواده‌هایی که کودک یا سالمند دارند، توصیه اکید می‌شود نظم غذایی را رعایت کنند.

دکتر صفریان دربارهٔ کسانی که نباید روزه بگیرند نیز گفت: دیابتی‌ها بدلیل این که دریافت نوسان‌های غذایی برایشان مناسب نیست و بیشتر مبتلایان به سنگ کلیه و صفرا، فشارخون، بیماران کلیوی، زنان باردار و شیرده نمی‌توانند روزه بگیرند.

توجه به فرآیندهای طبخ غذا بویژه در نذری‌ها

مدیرگروه بیوشیمی و تغذیه دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با تأکید بر  توجه به فرآیندهای طبخ غذا بویژه در نذری‌ها، گفت: از روغن‌های سالم در غذاهای نذری استفاده شود و به هیچ عنوان غذاهای گرم نذری در ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی توزیع نشود که به دستگاه گوارش آسیب جدی زده و سرطان‌زایی آنها به اثبات رسیده است.باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ